Zamknij

Czy bonem turystycznym można zapłacić za rodzica?

06.08.2020 16:07
500 plus na wakacje. Czy bonem turystycznym można zapłacić za rodzica?
fot. Monkey Business Images/Shutterstock (ilustracyjne)

Bon turystyczny, który został przyznany na dziecko, może zostać również wydany na dorosłego. Resort rozwoju dodał, że może się tak stać, kiedy nocleg czy udział w imprezie turystycznej jest darmowy dla dziecka.

500 plus na wakacje jest dostępne od 1 sierpnia. Nowy rządowy program skierowany jest do rodzin z dziećmi. Elektroniczny voucher o wartości 500 zł, który należy aktywować w platformie PUE ZUS, domyślnie ma pokryć koszty wypoczynku z dziećmi.

Resort rozwoju przyznał, że może się jednak zdarzyć sytuacja, kiedy organizator imprezy turystycznej lub podmiot świadczący usługę hotelarską przewiduje dla dzieci do pewnego wieku zwolnienie z odpłatności. Czy w takiej sytuacji bon 500 plus można wydać na dorosłego?

500 plus na wakacje. Czy bon trzeba wydać na dziecko?

"W opisanej sytuacji należy dopuścić zapłatę za usługę świadczoną rodzicowi, dziecka na które przysługuje bon (jako opiekunowi, bez obecności którego, dziecko i tak nie mogłoby zrealizować bonu)" - wyjaśniło Ministerstwo Rozwoju, odpowiadając na pytania PAP.

Zobacz także

Zgodnie z danymi na czwartek, dotychczas wydano 402 tys. bonów. Beneficjenci wykonali blisko 18 tys. płatności na kwotę ponad 13 mln zł, a w systemie zarejestrowano ponad 12 tys. podmiotów.

Ministerstwo przypomina, że w związku z doniesieniami medialnymi o ofertach odsprzedaży bonu 500 plus, Polska Organizacja Turystyczna uruchomiła specjalny adres mailowy nieprawidlowosci@bonturystyczny.gov.pl, na który można zgłaszać nieprawidłowości. Zgłoszenia, które będą dotyczyć sprzedaży bonów, POT kierować będzie do organów ścigania.

Ministerstwo zaznacza, że handel bonem turystycznym jest niezgodny z prawem. Ustawa o Polskim Bonie Turystycznym wyraźnie wskazuje, kto może wykorzystać bon: świadczenie musi być spożytkowane na dziecko, na które zostało przyznane.

"Oznacza to, że zapłata bonem na rzecz innego dziecka jest niezgodna z prawem. Z nienależytym wykonaniem mamy do czynienia na przykład wtedy, gdy usługa nie jest realizowana na rzecz dziecka, na które zostało przyznane świadczenie. Płatności bonem musi dokonać jednak osoba uprawniona" - tłumaczył resort rozwoju.

Zobacz także

Podkreślono, że zarówno sprzedawanie bonu, jak i używanie kupionego bonu jest niezgodne z prawem. Resort ostrzega, że kupujący mogą stać się ofiarami oszustwa.

"Nie można mieć pewności, czy środki na danym bonie, nie zostały wcześniej wydane. Bon nie podlega wymianie na gotówkę, jak wskazuje art 5 ust. 5 ustawy" - czytamy.

Ministerstwo przestrzega turystów przed kupowaniem świadczenia przez internet.

Należy pamiętać, że sam 16-cyfrowy kod nie wystarczy żeby nim zapłacić za usługę turystyczną. Trzeba jeszcze dysponować drugim kodem, który przychodzi na telefon beneficjenta dopiero w momencie regulowania należności. Próba obejścia tego procesu może być traktowana jako próba oszustwa

Ministerstwo Rozwoju

RadioZET.pl/PAP