Zamknij

500 plus na wakacje. Czy bon turystyczny można wydać na paliwo?

20.07.2020 14:17
500 plus na wakacje. Czy bon turystyczny można wydać na paliwo?
fot. Max Topchii/Shutterstock (ilustracyjne)

Czy bon turystyczny można wydać na paliwo do samochodu, którym rodzina jedzie na wakacje? To jedno z pytań pojawiających się w kontekście nowego 500 plus, obsługiwanego przez ZUS. 

500 plus na wakacje weszło w życie. W piątek prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która ustanawia nowy program wsparcia dla branży turystycznej i polskich rodzin. 

Każde dziecko w rodzinie otrzyma elektroniczny voucher o wartości 500 zł, z którego można korzystać za pomocą konta w PUE ZUS - platformie usług elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Na co można wydać środki z nowego rządowego świadczenia?

Bon turystyczny 500 plus. Czy można nim zapłacić za paliwo?

Wiele polskich rodzin wybiera się na wakacyjny wyjazd samochodem osobowym czy kamperem. Czy w związku z tym istnieje szansa, aby zapłacić za paliwo używając bonu turystycznego? 

Zobacz także

Marek Kamieński z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Agentów Turystycznych na antenie TVN24 podkreślił, że nie ma takiej możliwości. - Ale jeżeli dojedziemy na przykład na kemping i będziemy chcieli mieszkać, czy stać w tym kempingu, to już tu będzie możliwe wykorzystanie bonu - wyjaśniał ekspert.

Podpisana przez Dudę w piątek ustawa w jasny sposób precyzuję listę usług, za które będzie można zapłacić bonem od państwa. W art. 5 ustawy wspomniano o usługach i imprezach turystycznych. To wyklucza wydanie bonu np. na paliwo do samochodu.

Co ważne - bon 500 plus na wakacje będzie można wydać tylko u przedsiębiorców i organizacji pożytku publicznego, które znajdą się na liście Polskiej Organizacji Turystycznej. Ostateczny kształt tej listy wciąż jest dopracowywany. 

- Wszystkie podmioty, które działają gospodarczo prawidłowo, płacą podatki będą mogły się zarejestrować w tym systemie - dodał Kamieński w rozmowie z TVN24.

500 plus na wakacje. Zasady i wnioski

Bon turystyczny będzie przysługiwał wszystkim osobom mającym przyznane prawo do świadczenia 500 plus. Bonem objęte zostaną też dzieci umieszczone w rodzinnej lub instytucjonalnej pieczy zastępczej. Ze wsparcia skorzystają też dzieci rodziców pracujących za granicą, którzy tam pobierają zasiłki na dzieci wyższe niż 500 zł. Dzięki temu rozwiązaniu, bonem objętych ma zostać dodatkowe 150-200 tys. dzieci.

Zobacz także

Bon będzie miał wartość 500 zł - na każde dziecko. W przypadku dzieci z niepełnosprawnością, świadczenie będzie dwa razy wyższe i wynosić będzie 1000 zł. Według wyliczeń MR do rodzin posiadających dzieci z niepełnosprawnościami trafi 437 mln zł.

Wartość bonu turystycznego będzie zwolniona z podatku, nie będzie też wliczana do dochodu, od wysokości którego zależą różne świadczenia.

Aby skorzystać z bonu turystycznego, osoba uprawniona będzie musiała założyć profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, zalogować się i aktywować bon. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekaże bon SMS-em lub e-mailem.

Bonem będzie można płacić też wielokrotnie do końca marca 2022 roku. Według wyliczeń resortu rozwoju bonem zostanie objętych ok. 6,5 mln dzieci, a wsparcie ma wynieść 3,5 mld zł.

RadioZET.pl/TVN24.pl/PAP