Zamknij

500 plus na wakacje. Ekspert: trudno mówić o ratowaniu branży

17.06.2020 16:45
500 plus na wakacje. Bon turystyczny to za mało, by uratować branżę
fot. Shutterstock/ Kamil Macniak (ilustracyjne)

500 plus dla dziecka na wakacje ma z jednej strony wesprzeć Polaków, których finanse skurczyły się w związku z koronawirusem, z drugiej zaś – ratować polską turystykę. Przedstawiciele branży mówią jednak, że bon turystyczny może nie wystarczyć.

Bon turystyczny to najnowszy pomysł Prawa i Sprawiedliwości na ratowanie branży turystycznej. Epidemia koronawirusa, wstrzymane loty, brak turystów i ograniczenia nałożone na prowadzących działalność gospodarczą w związku z zagrożeniem epidemicznym wpędziły setki firm w kłopoty finansowe.

500 złotych dla dziecka na wakacje w kraju ma uratować branżę. Rodziny z dziećmi dostaną bony, którymi będą mogli zapłacić za hotel i inne usługi turystyczne w kraju. Branża przypomina jednak, że początkowo rząd mówił o kwocie dwa razy większej, a proponowane wsparcie może okazać się niewystarczające.

„500 plus to za mało, by mówić o ratowaniu branży”

Zgodnie z pierwotnym założeniem rządu, bon mieli otrzymać zarabiający maksymalnie 5200 złotych brutto. Ci pracownicy mieli otrzymać wakacyjny bon na kwotę 1000 złotych. Dziś mowa o rodzinach z dziećmi i bonie na kwotę dwa razy mniejszą. Branża obawia się, że taka pomoc może nie wystarczyć by uratować polskie firmy.

Zobacz także

- Bon turystyczny nie będzie wydawany tylko w hotelach, kwota jest mniejsza o ponad połowę niż była zapowiadana, bony do wykorzystania przez dwa lata, więc to nie wpłynie na branżę. Nie będzie ratunkiem a wsparciem, bo pieniądze są zbyt małe – mówił dla Money.pl Jan Wróblewski, członek zarządu Zdrojowa Invest & Hotels.

Zobacz także

Rozmówca Money.pl mówił też, że przedsiębiorcy działający w branży nie będą chcieli kompensować strat kosztem klientów. Ceny w tym sezonie mają być porównywalne do ubiegłego roku.

- Jest popyt, więc ceny będą porównywalne do tych z zeszłego roku. Z drugiej strony promocje są i warto z nich skorzystać, zachęcam też do indywidualnej rezerwacji, bo hotele są skłonne dawać więcej zniżek – mówił Jan Wróblewski.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Rząd obiecuje, że Polacy skorzystają z bonu jeszcze podczas tegorocznych wakacji. Ustawa wprowadzająca 500 plus dla dziecka na wakacje niebawem ma trafić pod obrady Sejmu.

RadioZET.pl/Money.pl