Zamknij

500 plus na wakacje. Bon turystyczny również dla seniorów?

14.07.2020 12:50
500 plus na wakacje. Bon turystyczny również dla seniorów?
fot. NadyaEugene/Shutterstock (ilustracyjne)

Czy bon turystyczny 500 plus może zostać poszerzony o kolejne grupy społeczne? Głos w tej sprawie zabrała wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

500 plus na wakacje to najnowszy pomysł rządu na walkę ze skutkami pandemii koronawirusa. Według propozycji zapisanej w ustawie, rodziny na każde dziecko otrzymają bon elektroniczny o wartości 500 zł z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Voucher będzie można wydać tylko na wybraną usługę turystyczną, jak nocleg czy przewodnika. 

Ustawą ponownie zajmie się Sejm, który zbiera się na posiedzeniu 15-16 lipca. Wcześniej do projektu swoje poprawki wprowadził Senat. Jego zdaniem z bonu turystycznego powinni również skorzystać dzieci rodziców pracujących za granicą oraz emeryci i renciści. 

500 plus na wakacje również dla emerytów?

Czy większość parlamentarna poprze te poprawki? O odpowiedź w tej sprawie została poproszona wicepremier Jadwiga Emilewicz na antenie Radia Plus.

Zobacz także

Dla emerytów w tym roku zostały przygotowane i zrealizowane 13. emerytury. Mamy zapowiedź 14. emerytury. Wsparcie dla tej grupy społecznej wydaje się, że mamy w innych projektach (...) Nie mówię o tym, że to jest zły pomysł, aby wesprzeć emerytów także w ich aktywności wakacyjnej

Jadwiga Emilewicz

Minister rozwoju zapowiedziała, że jeśli 500 plus będzie rozwiązaniem na stałe, może zostać poszerzone.

Zakładamy, że jeśli to rozwiązanie - bon turystyczny - przyjmie się, które jest obecnie rozwiązaniem jednorazowym, to będziemy przekonywać i rozmawiać z kolegami i koleżankami w rządzie - przede wszystkim z panem premierem - abyśmy ten program pozostawili u nas na dłużej. Wówczas rozszerzenie o kolejne grupy myślę, że byłoby możliwe

Jadwiga Emilewicz

Kiedy bon turystyczny może trafić do polskich rodzin? - Na roboczo zakładaliśmy, że pierwsze płatności będzie można realizować 26 lipca, zakładając, że bon będzie jutro lub pojutrze przyjęty przez Sejm i niezwłocznie podpisany przez prezydenta - przypomniała Emilewicz.

500 plus na wakacje. Zasady

Polski Bon Turystyczny ma być wsparciem finansowym polskich rodzin. Będzie przysługiwać niezależnie od poziomu dochodów, tak jak w przypadku Programu 500 plus. Zgodnie z prezydencką ustawą, wysokość bonu na każde dziecko do 18. roku życia to 500 zł, dzieci z niepełnosprawnością uzyskują 1 tys. zł.

Zobacz także

Nie będą to pieniądze wypłacane na konto rodziców, a cyfrowe świadczenie udzielane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Ministerstwo Rozwoju szacuje, że z bonu skorzysta ok. 6,5 mln dzieci w wieku do 18 lat.

Bon będzie można wykorzystać w Polsce do opłacenia m.in.: pobytu w hotelu, pensjonacie, gospodarstwie agroturystycznym, czy na kolonii lub obozie harcerskim, a także obozie sportowym lub rekreacyjnym.

Obecnie trwają prace nad katalogiem bazy turystycznej. Koordynuje je Polska Organizacja Turystyczna: pot.gov.pl/pl. Według resortu rozwoju bon ma dotyczyć imprez turystycznych realizowanych przez przedsiębiorcę turystycznego lub organizację pożytku publicznego.

Jak wyjaśnia Ministerstwo Rozwoju, bon będzie można otrzymać po zarejestrowaniu się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS), podobnie jak 500 plus. Zostanie aktywowany w systemie teleinformatycznym po potwierdzeniu poprawności lub aktualizacji danych. Trzeba go będzie okazać podczas rezerwacji pobytu lub najpóźniej przy zakwaterowaniu.

Z bonu, który ma być świadczeniem jednorazowym, będzie można skorzystać do marca 2022 roku.

RadioZET.pl/Radio Plus