Oceń
500 plus na wakacje czeka już tylko na podpis prezydenta. Im bliżej do wejścia w życie ustawy, tym więcej pytań o bon turystycznych. Przepisy nie są jednoznaczne.
Bon turystyczny czeka już tylko na podpis prezydenta. Sejm przyjął część poprawek Senatu, w związku z czym rodziny z dziećmi, także te mieszkające poza granicami Polski, niebawem będą mogły skorzystać z bonu.
Nowe 500 plus sfinansuje m.in. pobyt w hotelu i inne atrakcje turystyczne. Ustawa jeszcze nie weszła w życie, a już teraz pojawiły się wątpliwości, czy za pomocą bonu będzie można płacić także za rodziców, czy tylko za dziecko?
500 plus na wakacje. Bon sfinansuje tylko usługi dla dziecka?
Art. 5 ustawy o Polskim Bonie Turystycznym wskazuje na jego beneficjentów, czyli – odczytując przepisy wprost – dzieci. Jak czytamy w ustawie „za pomocą bonu osoba uprawniona może dokonywać płatności za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne realizowane na rzecz dziecka, na które tej osobie przyznano świadczenie wychowawcze”.
Czy to oznacza, że w hotelu czy w pensjonacie opłacimy tylko pobyt dziecka? Na skrzynkę mailową radiazet.pl spływają kolejne pytania dotyczące 500 plus na wakacje. Czytelnicy donoszą, że hotele zwykle nie pobierają opłat za dzieci do 5 lub 7 lat.
Polska Organizacja Turystyczna, będąca operatorem nowego programu, na swojej stronie internetowej częściowo odniosła się do problemu. W sekcji FAQ pada podobne pytanie o to, czy za pobyt w hotelu można zapłacić bonem za dzieci i za siebie czy tylko za dzieci?
„Usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne, za które płatność zostanie dokonana za pomocą bonu, mają być realizowane na rzecz dziecka, na które przyznano bon” – informuje POT na swojej stronie internetowej.
Wątpliwości jednak już wcześniej rozwiał wiceminister rozwoju Andrzej Gut-Mostowy, który już na etapie projektowania ustawy zaznaczył, że w nowych przepisach wprowadzających bon turystyczny mowa o wydatkach za rzecz dziecka. Zaapelował jednak, by nie traktować przepisów dosłownie.
Przepisy są tak skonstruowane, bo bon de facto przydzielany jest na dziecko. Nikt jednak nie będzie weryfikował w hotelu, czy w pensjonacie, czy płacimy bonem za siebie, czy za dziecko. Nikt też nie sprawdzi, czy np. posiłek, za który płacimy w formie bonu jest na dziecko, czy opiekuna. Nie jest to nasz zamiar. Jeśli będzie taka potrzeba, wydamy stosowną interpretację tych przepisów
Jak dodał wiceminister podczas jednego ze spotkań resortu rozwoju z mediami „bon przydzielany jest na dziecko, a same wydatki mają charakter rodzinny”.
Bon turystyczny, zgodnie z założeniem ustawodawcy, będzie przysługiwał na każde dziecko w rodzinie w kwocie 500 złotych. Na dziecko z niepełnosprawnościami przysługiwać będzie bon na dwukrotnie wyższą kwotę.
By aktywować bon należy zalogować się do systemu ZUS i zaktualizować dane. Po zaktualizowaniu danych w PUE ZUS, bon turystyczny zostanie aktywowany i jego numer zostanie przesłany na numer telefonu komórkowego lub adres poczty elektronicznej beneficjenta.
Z bonu będzie można skorzystać w szeroko pojętej branży turystycznej: od bazy noclegowej po touroperatorów (wyjazdy, wycieczki, obozy sportowe dla dzieci).
RadioZET.pl
Oceń artykuł
