Zamknij

Bon turystyczny. Na kogo można będzie można wydać nowe 500 plus?

16.07.2020 13:26
Bon turystyczny. 500 plus sfinansuje usługi nie tylko na rzecz dziecka
fot. Shutterstock/ Monkey Business Images (ilustracyjne)

500 plus na wakacje czeka już tylko na podpis prezydenta. Im bliżej do wejścia w życie ustawy, tym więcej pytań o bon turystycznych. Przepisy nie są jednoznaczne.

Bon turystyczny czeka już tylko na podpis prezydenta. Sejm przyjął część poprawek Senatu, w związku z czym rodziny z dziećmi, także te mieszkające poza granicami Polski, niebawem będą mogły skorzystać z bonu.

Nowe 500 plus sfinansuje m.in. pobyt w hotelu i inne atrakcje turystyczne. Ustawa jeszcze nie weszła w życie, a już teraz pojawiły się wątpliwości, czy za pomocą bonu będzie można płacić także za rodziców, czy tylko za dziecko?

500 plus na wakacje. Bon sfinansuje tylko usługi dla dziecka?

Art. 5 ustawy o Polskim Bonie Turystycznym wskazuje na jego beneficjentów, czyli – odczytując przepisy wprost – dzieci. Jak czytamy w ustawie „za pomocą bonu osoba uprawniona może dokonywać płatności za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne realizowane na rzecz dziecka, na które tej osobie przyznano świadczenie wychowawcze”.

Zobacz także

Czy to oznacza, że w hotelu czy w pensjonacie opłacimy tylko pobyt dziecka? Na skrzynkę mailową radiazet.pl spływają kolejne pytania dotyczące 500 plus na wakacje. Czytelnicy donoszą, że hotele zwykle nie pobierają opłat za dzieci do 5 lub 7 lat.

Polska Organizacja Turystyczna, będąca operatorem nowego programu, na swojej stronie internetowej częściowo odniosła się do problemu. W sekcji FAQ pada podobne pytanie o to, czy za pobyt w hotelu można zapłacić bonem za dzieci i za siebie czy tylko za dzieci?

Zobacz także

„Usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne, za które płatność zostanie dokonana za pomocą bonu, mają być realizowane na rzecz dziecka, na które przyznano bon” – informuje POT na swojej stronie internetowej.

Wątpliwości jednak już wcześniej rozwiał wiceminister rozwoju Andrzej Gut-Mostowy, który już na etapie projektowania ustawy zaznaczył, że w nowych przepisach wprowadzających bon turystyczny mowa o wydatkach za rzecz dziecka. Zaapelował jednak, by nie traktować przepisów dosłownie.

Przepisy są tak skonstruowane, bo bon de facto przydzielany jest na dziecko. Nikt jednak nie będzie weryfikował w hotelu, czy w pensjonacie, czy płacimy bonem za siebie, czy za dziecko. Nikt też nie sprawdzi, czy np. posiłek, za który płacimy w formie bonu jest na dziecko, czy opiekuna. Nie jest to nasz zamiar. Jeśli będzie taka potrzeba, wydamy stosowną interpretację tych przepisów 

– mówił Gut-Mostowy

Jak dodał wiceminister podczas jednego ze spotkań resortu rozwoju z mediami „bon przydzielany jest na dziecko, a same wydatki mają charakter rodzinny”.  

Zobacz także

Bon turystyczny, zgodnie z założeniem ustawodawcy, będzie przysługiwał na każde dziecko w rodzinie w kwocie 500 złotych. Na dziecko z niepełnosprawnościami przysługiwać będzie bon na dwukrotnie wyższą kwotę.

By aktywować bon należy zalogować się do systemu ZUS i zaktualizować dane. Po zaktualizowaniu danych w PUE ZUS, bon turystyczny zostanie aktywowany i jego numer zostanie przesłany na numer telefonu komórkowego lub adres poczty elektronicznej beneficjenta.

Z bonu będzie można skorzystać w szeroko pojętej branży turystycznej: od bazy noclegowej po touroperatorów (wyjazdy, wycieczki, obozy sportowe dla dzieci).

RadioZET.pl