Zamknij

500 plus na wakacje. Bon Turystyczny do wykorzystania w wakacje 2021

18.05.2021 19:57
Polski Bon Turystyczny do wykorzystania w wakacje 2021
fot. Adam Wysocki/East News/East News

Polski Bon Turystyczny to program, który ma być wsparciem dla podmiotów działających w branży turystycznej – deklaruje prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Szefowa ZUS podkreśla, że nadal można z niego korzystać.

Bon turystyczny to program, który do tej pory kosztował budżet państwa 1,3 mld zł. ZUS wydał już 1,5 mln bonów, a chętni nadal mogą skorzystać z możliwości, które daje rządowa inicjatywa.

Polskie rodziny wykonały już ok. 470 tys. płatności bonami. Gdzie można je wykorzystać? Do wzięcia udziału w rządowej inicjatywie zgłosiło się ponad 21,4 tys. podmiotów turystycznych i organizacji pożytku publicznego, które chcą świadczyć swoje usługi w ramach bonu.

Polski Bon Turystyczny nadal dostępny

Trzy województwa, w których najczęściej wykorzystywane są bony turystyczne to: małopolskie (86 tys. bonów), pomorskie (84 tys.) oraz zachodniopomorskie (73 tys.).

Przed okresem urlopowym i wakacjami widzimy rosnące zainteresowaniem bonem. Na jego realizację jest bardzo dużo czasu. Bon jest ważny do 31 marca 2022 r. Co istotne, nie podlega wymianie na gotówkę, ani inne środki płatnicze

prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych

Jak pobrać bon? Plik dostępny jest na Platformie Usług Elektronicznych ZUS w zakładce "Ogólny". W menu bocznym trzeba wejść w zakładkę "Polski Bon Turystyczny", a następnie "Mój bon". Bon turystyczny jest udostępniany na PUE ZUS na podstawie danych, które pochodzą z jednostek wypłacających świadczenie Rodzina 500 plus.

Turystyka 2021 z rządowym bonem

Właściciele hoteli, organizacje pożytku publicznego i przedsiębiorcy z sektora turystyki, którzy są zainteresowani przyjmowaniem płatności bonem za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne, mogą zapisać się na listę Polskiej Organizacji Turystycznej (POT).

Najpierw trzeba uzupełnić formalności. Na początek "Oświadczenie przedsiębiorcy turystycznego lub organizacji pożytku publicznego w celu przystąpienia do programu Polski Bon Turystyczny" (PBT). Na PUE ZUS podmiot turystyczny może zarządzać uprawnieniami osób, które będą przyjmować płatności bonem. Uzyska też dostęp do swoich rozliczeń.

Aby płatności trafiały do przedsiębiorców turystycznych oraz organizacji pożytku publicznego, muszą one podać numer konta. Niestety część przedsiębiorców podaje niepoprawne dane. ZUS apeluje o ich wcześniejsze sprawdzenie.

RadioZET.pl/PAP