Zamknij

500 plus na wakacje: w sierpniu Polacy wyjeżdżali głównie z bonem

20.08.2020 18:58
Dokąd podróżujemy z bonem turystycznym?
fot. Shutterstock/New Africa (ilustracyjne)

500 plus na wakacje to nowy rządowy program, który ruszył 1 sierpnia 2020 roku. Cel? Wsparcie rodzin, których finanse domowe zostały nadszarpnięte przez koronakryzys, a także pomoc dla branży turystycznej.

Bon turystyczny zyskuje na popularności, o czym świadczą statystyki. Serwis Nocowanie.pl sprawdził, gdzie po niemal trzech tygodniach funkcjonowania nowego 500 plus najchętniej płaciliśmy bonem.

Od 1 sierpnia Polacy zapłacili w hotelach czy pensjonatach za pośrednictwem bonu turystycznego ponad 143 tysiące razy, a łączna kwota transakcji przekroczyła 100 mln złotych – wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

500 plus na wakacje. Gdzie najchętniej płacimy za pośrednictwem bonu?

Jak wejście w życie ustawy o Polskim Bonie Turystycznym zmieniło rynek? Serwis Nocowanie.pl podaje, że mimo początkowych obaw, tegoroczne wakacje nie przyniosły drastycznych podwyżek cen noclegów. Większość, bo 56 proc. właścicieli nie zmieniło ceny, 24 proc. ją obniżyło, zaś 17  proc. – podniosło stawki.

Zobacz także

Serwis zwraca też uwagę na wzrost atrakcyjności tych obiektów, które znajdują się na liście Polskiej Organizacji Turystycznej i uprawnione są do przyjmowania płatności bonem. Jak czytamy w analizie, obiekty noclegowe, które akceptowały płatność bonem cieszyły się nawet trzykrotnie większym zainteresowaniem niż inne.

Z danych serwisu wynika, że Polacy planujący urlop w sierpniu najczęściej pytali o datę 14-16 sierpnia. Wydłużony świąteczny weekend był jednocześnie okresem, w którym przedsiębiorcy z branży turystycznej odnotowali najwięcej płatności w formie bonu.

Podróże z bonem turystycznym
fot. Nocowanie.pl

Dokąd w pierwszej połowie sierpnia najchętniej wyjeżdżali Polacy? Z danych serwisu wynika, że najchętniej wybierane kierunki to Zakopane, Władysławowo, Łeba, Mielno i Krynica Morska. Sporo zapytań serwis Nocowanie.pl odnotował także w przypadku Karpacza.

Zobacz także

Polacy stawiają nie tylko na hotele, ale także na pensjonaty, domki i apartamenty. Serwis Nocowanie.pl wskazuje, że niektórzy turyści mogą sugerować się ceną noclegu i chęcią zmieszczenia w kwocie bonu turystycznego, czyli 500 złotych. Jeśli jednak nocleg jest droższy, różnicę można dopłacić.

Bonem o wartości 500 złotych można płacić za hotel, kolonię dla dziecka i szereg innych atrakcji turystycznych. Transakcji można dokonywać do końca marca 2022 roku. 

RadioZET.pl/mat.pras