Zamknij

500 plus na wakacje kolejną wpadką rządu? Alarmujące dane

04.01.2021 11:15
Niepowodzenie 500 plus na wakacje
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

500 plus na wakacje to rządowy program, który miał wesprzeć rodziny z dziećmi i zrekompensować pandemiczne straty dla branży turystycznej. Czy bon turystyczny spełnił swoją rolę?

500 plus na wakacje, czyli Polski Bon Turystyczny, został wprowadzony w sierpniu 2020 roku. Po kilku miesiącach czas na podsumowanie, czy rządowe pieniądze rzeczywiście trafiły do branży w potrzebie.

Posłanka Hanna Gill-Piątek zwróciła się do resortu rozwoju, pracy i technologii z pytaniem dotyczącym bonu turystycznego w dobie pandemii. Taki bon w kwocie 500 złotych dla rodzin z dziećmi miał uratować branżę, która przeżywa kolejny lockdown.

Bon turystyczny wykorzystany tylko w kilku procentach

Turystyka, hotele i miejsca rozrywki zostały ponownie zamrożone, choć rząd obiecywał, że przedsiębiorcy odrobią straty. Temu właśnie służyć miał wakacyjny bon 500 plus, na którym zyskać miały także polskie rodziny, których finanse zostały nadszarpnięte przez koronakryzys. Czy rząd sam przyczynił się do niepowodzenia tego programu? - Bon turystyczny wykorzystany tylko w kilku procentach! – mówi posłanka Hanna Gill-Piątek.

Zobacz także

Posłanka w rządowej interpelacji pisze o wadach tego programu. Jak zauważa, rząd dopiero w połowie sezonu urlopowego, czyli w sierpniu, zaczął reagować na problemy branży, z którymi ta, przez koronawirusa zmagała się od kwietnia 2020 roku.

Hanna Gill-Piątek zapytała, ile bonów 500 plus zostało aktywowanych i wykorzystanych przez polskie rodziny. Posłanka pyta też, na jaką kwotę aktywowano wakacyjne 500 plus.

Zobacz także

Wiceminister rozwoju, Andrzej Gut-Mostowy, w odpowiedzi na pismo wskazał na niepokojące dane. Od 1 sierpnia wydano nieco ponad milion bonów, co nie jest równoznaczne z wykorzystaniem środków przez ich beneficjentów.

Gut-Mostowy wskazał, że „od startu programu dokonano 323 tysięcy płatności z wykorzystaniem Polskiego Bonu Turystycznego”. Przy założeniu, że każdy bon warty jest 500 złotych, do poszkodowanych branż trafiło zatem 161,5 mln złotych. Dodatkowe 500 plus otrzymywały rodziny z niepełnosprawnymi dziećmi. Uwzględniając także bony opiewające na 1000 złotych, zgodnie z wyliczeniami resortu, suma transakcji to 237 mln zł.

Warto dodać, że kwota wszystkich aktywowanych bonów to 958 mln złotych. Ministerstwo wskazało też, że do tej pory aktywowano 1,1 mln bonów, więc ok. 3 mln wciąż nie zostało aktywowanych. Ponadto z 1,1 mln aktywowanych bonów wykorzystano ok. 25 proc. z nich.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych pod wpisem posłanki na Twitterze broni programu i przypomina, że można z niego skorzystać do 31 marca 2022 roku. Tłumaczenie to z pewnością nie zadowoli branży, która potrzebuje pieniędzy tu i teraz i której zamiast 500 plus, zafundowano kolejny lockdown.

Źródło: odpowiedź na Interpelację nr 16347 posłanki Hanny Gill-Piątek dotyczącą Polskiego Bonu Turystycznego

RadioZET.pl