Zamknij

500 plus na wakacje także w 2022. Nowa data ważności bonu turystycznego

13.12.2021 20:06
rodzina z małymi dziećmi na peronie
fot. Marek BAZAK/East News

Senat przyjął treść nowelizacji ustawy covidowej. Dzięki temu z bonu turystycznego, czyli „500 plus na wakacje”, będzie można korzystać do 30 września 2022 roku.

Bon turystyczny to propozycja dla rodziców, którzy planują turystyczny wypoczynek z dziećmi. Mogą oni otrzymać dofinansowanie w wysokości 500 zł do kosztów pobytu potomka – także wtedy, gdy korzysta on z wyjazdu na kolonię czy wycieczkę.

„500 plus na wakacje” zadebiutowało w 2020 roku i z powodu lockdownu oraz obostrzeń obowiązujących w 2021 roku (w którym praktycznie zlikwidowano ferie zimowe) nie wszystkim uprawnionym udało się ze świadczenia skorzystać – wyliczyliśmy nawet, że byłoby to fizycznie niemożliwe. Niedoszli beneficjenci bonu turystycznego dostali jednak kolejną szansę: Senat poparł praktycznie bez poprawek projekt ustawy wydłużającą okres działania bonu do końca września 2022. A w praktyce nawet dłużej.

Bon turystyczny ważny dłużej. Dopłata do wyjazdów możliwa do 30 września 2022

Bon turystyczny po prowadzeniu zaczął pełnić dwie role. Pierwszą z nich, zamierzoną od początku, jest wparcie wyjazdów dzieci na wypoczynek – z rodzicami, lub bez. Druga, która zaczęła być ważna w obliczu pandemii, to swoista tarcza antykryzysowa stymulująca popyt na usługi turystyczne i hotelarskie w ciężkich dla branży czasach.

To właśnie ta druga rola sprawiła, że rząd niechętnie mówił o możliwości przedłużenia działania bonu turystycznego. Chciano, żeby jak największa liczba Polaków jak najszybciej wykorzystała miliardy złotych przeznaczone na program. Ostatecznie na przeszkodzie stanęły obostrzenia i restrykcje, mające ograniczać mobilność Polaków. Skutecznie pozbawiło to szans na wyjazd sporą grupę chętnych.

Pojawił się nawet pomysł, żeby niewykorzystaną kwotę przeznaczyć na dofinansowania wyjazdów wypoczynkowych seniorów, poprawka Senatu została jednak odrzucona przez Sejm.

Ostatecznie jednak program bonu turystycznego przedłużono, by pod koniec 2021 roku dokonać tego ponownie: tym razem koniec możliwości skorzystania z dofinansowania wyznaczono na 30 września 2022 roku. Ustaw została przyjęta przez Sejm, Senat też praktycznie nie miał do niej zastrzeżeń, jej wejście w obrót prawny jest więc przesądzone.

Katrzyna Jędruszuk z resortu sportu i turystyki przyznała, że obostrzenia i restrykcje „wpłynęły na problemy z realizacją bonu”, a dzięki odroczeniu terminu wygaśnięcia świadczenia resort liczy na korzystanie z dofinansowania „że szczególnie w okresie ferii zimowych”.

RadioZET.pl/PAP