Zamknij

Bon turystyczny a szara strefa. Skorzystają tylko zarejestrowani

22.07.2020 10:19
500 plus na wakacje pomoże zmniejszyć szarą strefę na rynku mieszkań
fot. Michael Dechev/shutterstock (ilustracyjne)

Bon turystyczny ma być wsparciem nie tylko dla konsumentów, ale także dla branży turystycznej. To także okazja, by zalegalizować biznes, który dotąd nie był zarejestrowany.

Wakacyjne 500 plus pomoże zlikwidować szarą strefę w turystyce – zauważa „Rzeczpospolita”. Chodzi głównie o rynek mieszkań na wynajem, który nie zawsze działa legalnie.

Choć wydaje się to oczywiste, warunkiem przyjęcia zapłaty w formie bonu turystycznego jest zalegalizowanie przez podmioty turystyczne działalności. Jak jednak czytamy w gazecie, spora część mieszkań na wynajem nie jest zarejestrowana.

Bon turystyczny a szara strefa. Nielegalny najem zniknie?

Bon turystyczny to nowy pomysł Prawa i Sprawiedliwości. Wakacyjne 500 plus trafi do rodzin z dziećmi i pomoże im sfinansować usługi turystyczne tj. nocleg, atrakcje turystyczne czy organizacje wyjazdów dla dzieci.

Zobacz także

Bon na kwotę 500 złotych przysługiwać będzie na każde dziecko, także w przypadku, gdy rodzice pracują za granicą. Na dziecko z niepełnosprawnością przysługuje bon w podwójnej wysokości – 1000 złotych. Bon będzie można wykorzystać już od 31 lipca 2020 roku.

Rodziny z dziećmi będą mogły płacić nim m.in. u przedsiębiorców oferujących noclegi. Warunek jest prosty: firma musi być zarejestrowana i musi znaleźć się w wykazie Polskiej Organizacji Turystycznej. Jak czytamy w „Rzeczpospolitej”, nie jest to oczywisty warunek.

Zobacz także

Wielu wynajmujących na doby, którzy zechcą przyjmować zapłatę z bonów turystycznych, będzie musiało zarejestrować swoją działalność w gminie. W gazecie wskazano, że wprowadzenie bonu turystycznego będzie zatem okazją do „ucywilizowania najmu krótkoterminowego”.

Dziennik informuje, że polski rynek mieszkań na wynajem składa się z tysięcy nieruchomości bez rejestracji. Jak czytamy, wynajmujący, którzy będą chcieli skorzystać z bonu, będą musieli wyjść z szarej strefy.

Jak mówi Marlena Kosiura, analityk portalu InwestycjewKurortach.pl dla dziennika, wprowadzenie bonu będzie kolejnym krokiem do porządkowania rynku najmu krótkoterminowego.

Czy skutecznym? Zobaczymy. Przepisy obligujące właścicieli mieszkań do prowadzenia legalnego najmu już od dawna obowiązują. Spora część mieszkań nie jest zarejestrowana w lokalnych spisach. Dotyczy to głównie miast, mniej kurortów 

– mówi ekspertka

RadioZET.pl/”Rzeczpospolita”