Zamknij

500 plus na wakacje. Resort rozwoju ostrzega przed oszustami

17.07.2020 08:06
500 plus na wakacje i oszuści. Jak nie paść ich ofiarą?
fot. BlueOrange Studio/Shutterstock (ilustracyjne)

Bon turystyczny 500 plus na wakacje jeszcze nie wszedł w życie, a już oszuści wykorzystują nowy rządowy program. Ministerstwo Rozwoju ostrzega przed fałszywymi voucherami. 

500 plus na wakacje to najnowszy pomysł rządu na pomoc rodzimej branży turystycznej podczas pandemii koronawirusa. Według ustawy, która trafiła na biurko prezydenta, rodziny na każde dziecko otrzymają bon elektroniczny z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) o wartości 500 zł.

Będzie można go wydać tylko na usługi turystyczne, jak nocleg czy przewodnika. Pomimo że ustawa jeszcze nie weszła w życie, to już pojawili się oszuści wykorzystujący zainteresowanie nowym rządowym programem.

500 plus na wakacje łupem oszustów

Ministerstwo Rozwoju poinformowało o próbach wprowadzania fałszywych bonów turystycznych. "Ostrzegamy przed telefonami od nieznanych osób, które proponują "specjalne vouchery urlopowe" dla mieszkańców Mazowsza w wieku 40-80 lat" - podał resort rozwoju.

Zobacz także

Rzekome oferty dotyczą tygodniowego pobytu w kurorcie, ale warunkiem przysłania vouchera jest wpłacenie na podane konto pieniędzy za dodatkowe 4 dni: 3 dni jest za darmo w ramach bonu, a za kolejne trzeba już zapłacić przelewem

Ministerstwo Rozwoju

Resort przypomniał, że ustawa dotycząca Polskiego Bonu Turystycznego jeszcze nie obowiązuje: po środowych głosowaniach w Sejmie, czeka obecnie na podpis prezydenta Andrzeja Dudy.

"Pamiętaj, że wiarygodne i prawdziwe informacje na temat bonu turystycznego znajdziesz na oficjalnych stronach Ministerstwa Rozwoju i Polskiej Organizacji Turystycznej. W razie jakichkolwiek wątpliwości skontaktuj się z nami" - podał MR.

500 plus na wakacje. Wnioski

W środę Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy o Polskim Bonie Turystycznym, skierowanym do wszystkich rodzin z dziećmi, niezależnie od tego, jakie mają zarobki, tak jak w przypadku Programu 500 plus.

Zobacz także

Bonem o wartości 500 zł będzie można opłacić na przykład: pobyt w hotelu, pensjonacie, gospodarstwie agroturystycznym, na kolonii, obozie harcerskim, sportowym czy rekreacyjnym.

Resort rozwoju szacuje, że wartość pomocy przekazanej w formie bonu turystycznego dla osób do 18 roku życia, będzie sięgać 3,5 mld zł.

Bon turystyczny nie będzie miał formy gotówkowej, środki nie będą wpłacane na konta rodziców. Będzie to cyfrowe świadczenie udzielane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, z którego rozliczać będą się mogli przedsiębiorcy turystyczni lub organizacje pożytku publicznego, które zarejestrują się w Polskiej Organizacji Turystycznej.

Bonem będzie można płacić w Polsce za m.in. pobyt w hotelu, pensjonacie, gospodarstwie agroturystycznym czy na kolonii lub obozie harcerskim, a także obozie sportowym lub rekreacyjnym. Bonem będzie można też płacić wielokrotnie do 31 marca 2022 roku. 

RadioZET.pl/mat. prasowe/PAP