Zamknij

500 plus na wakacje. Kiedy wypłata bonów turystycznych?

17.07.2020 09:56
500 plus na wakacje dla dziecka. Od kiedy? Padła konkretna data
fot. agsaz/Shutterstock (ilustracyjne)

Od kiedy będzie wypłacany bon turystyczny 500 plus? Ustawa w tej sprawie czeka na podpis prezydenta, a wicepremier Jadwiga Emilewicz podała szacunkowe terminy.

500 plus na wakacje ma być impulsem dla rodzimej branży turystycznej podczas pandemii koronawirusa. Z najnowszego programu rządowego mają skorzystać rodziny, które na każde dziecko otrzymają bon elektroniczny o wartości 500 zł z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).

Będzie go można wydać tylko na wybraną usługę turystyczną, jak nocleg czy przewodnik. Ustawa w ostatecznym kształcie została w środę przyjęta w Sejmie i czeka na podpis prezydenta. 

500 plus na wakacje. Kiedy wypłata?

Kiedy można spodziewać się przekazania pierwszych bonów turystycznych?

Zobacz także

- Prezydent ma 21 dni na podpis. Ja mam nadzieję, że ten podpis będzie może nawet nieco szybciej. I niezwłocznie, po podpisaniu, system informatyczny Zakładu Ubezpieczeń Społecznych będzie gotowy, aby wypłacać pierwsze świadczenia na koniec tego miesiąca. Koniec miesiąca, początek sierpnia będziemy mogli pierwsze płatności wykonać - powiedziała w piątek w radiu TOK FM Jadwiga Emilewicz, wicepremier i minister rozwoju.

W jej ocenie, to "bardzo innowacyjny produkt, także od strony informatycznej".

Bon zostanie wygenerowany po zarejestrowaniu się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, czyli podobnie, jak w przypadku programu 500 plus. Przysługuje każdemu dziecku do 18. roku życia oraz dla dzieci z niepełnosprawnością

Jadwiga Emilewicz

Jak dodała, bon zostanie przekazany SMS-em na podany przez starającego się o niego numer telefonu, bądź e-mailem na podany adres mailowy.

Dostaniemy numer, który jest rodzajem portmonetki, z której płacimy za usługi hotelowe, noclegowe, za obozy sportowe organizowane przez organizacje pozarządowe, kluby sportowe

Jadwiga Emilewicz

Dodała, że bonem będziemy mogli płacić podmiotom, które także zarejestrują się na platformie ZUS. Emilewicz przypomniała, że bon jest wsparciem dla rodzin, a także dla branży turystycznej.

Zobacz także

Szefowa MR była pytana o to, kiedy branża otrzyma pieniądze na konto od momentu, kiedy zapłaci się bonem. - Najdalej do 14 dni od momentu wykonania płatności - powiedziała.

Zapewniła jednocześnie, że jeśli będą jakiekolwiek kłopoty w systemie informatycznym, to przez specjalnie uruchomioną do tego celu infolinię będzie można realizować płatności.

500 plus na wakacje. Warunki

Bon turystyczny wynosi 500 zł na każde dziecko oraz dodatkowo 500 zł na dziecko niepełnosprawne.

Bonem Polacy będą mogli płacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne w kraju. Jest on ważny do 31 marca 2022 r. i nie podlega wymianie na gotówkę ani na inne środki płatnicze.

Prawo do bonu ustali Polska Organizacja Turystyczna za pomocą systemu udostępnionego jej przez ZUS i na podstawie informacji z bazy danych MRPiPS m.in. dotyczących programu Rodzina 500 plus.

Zobacz także

Po wejściu w życie ustawy o Polskim Bonie Turystycznym minister rozwoju ogłosi, od kiedy podmioty turystyczne i organizacje pożytku publicznego będą mogły rejestrować się w systemie informatycznym i od kiedy będzie można korzystać z bonów. Obecnie ZUS prowadzi intensywne prace przygotowawcze do wdrożenia przedsięwzięcia.

Jak wskazuje POT, ZUS zrealizuje płatność za bon na rzecz przedsiębiorcy lub organizacji pożytku publicznego (OPP) w terminie 14 dni od dnia przyjęcia płatności.

RadioZET.pl/PAP/TOK FM