Zamknij

500 plus na wakacje będzie także dla emerytów?

07.06.2021 20:53
emerytka z banknotem 500 zł
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Seniorzy mogą we wrześniu 2021 roku otrzymać bonusowe 500 zł na wypoczynek. Senat chce, żeby emeryci i renciści zostali objęci Polskim Bonem Turystycznym i dostali dofinansowanie wyjazdów wypoczynkowych.

500 plus na wakacje, czyli Polski Bon Turystyczny, to wsparcie dla rodzin planujących wyjazdy z dziećmi. Bonu można użyć do opłacenia części kosztów wycieczki czy pobytu w hotelu lub pensjonacie; na każde dziecko przypada 500 zł dofinansowania.

Senat chce, żeby program objął także emerytów i rencistów. W izbie wyższej polskiego parlamentu powstał projekt nowelizacji ustawy, który przyznaje 500 plus na wakacje także seniorom. Los projektu zależy teraz od kontrolowanego przez PiS Sejmu: obóz rządzący już raz odrzucił analogiczną propozycję Senatu. Tym razem jednak uzasadnienie nowego prawa jest znacznie inne.

Emeryci dostaną 500 plus na wakacje? Senat chce im przyznać Polski Bon Turystyczny

500 plus na wakacje w przypadku emerytów i rencistów stałoby się 500 plus na jesień i zimę. W projekcie założono, że seniorzy mogliby zrealizować bon turystyczny na opłacenie części kosztów wyjazdu pomiędzy 1 września 2021 roku a 31 marca 2022 roku.

Daty zostały wyznaczone w taki sposób, żeby objąć okres zmniejszonego popytu na usługi hotelarskie i imprezy turystyczne. Bon turystyczny ma więc ożywić martwy sezon i pomóc przedsiębiorcom odrobić straty wywołane przez pandemię.

500 plus na wakacje dla emerytów ma być także „korzystne dla tej grupy społecznej, zwłaszcza dla osób pobierających niskie świadczenia emerytalno-rentowe, które mogłyby zaspokoić ich potrzeby wypoczynku”.

Pod projektem ustawy podpisało się 23 senatorów. Dalsze prace nad nowelizacją prowadzić będzie Marek Borowski. Jeśli prawo ma wejść w życie, musi zostać przyjęte przez Sejm, który już raz – w 2020 roku – taki pomysł odrzucił.

Mimo pandemii ważność Polskiego Bonu Turystycznego nie została przedłużona: dopłaty można będzie wykorzystać tylko do 31 marca 2021. Ma to skłonić beneficjentów do jak najszybszego wykorzystania środków, które pomogą podreperować sytuację finansową branży turystycznej i hotelarskiej.

RadioZET.pl/next.gazeta.pl