Zamknij

500 plus na rekreację. Powstanie nowe świadczenie?

27.04.2021 20:56
rodziny na basenie
fot. LUCYNA NENOW / POLSKA PRESS/Polska Press/East News

500 plus na wakacje już jest, 500 plus na zdrowie jest szykowane, a przedsiębiorcy wnoszą o powstanie jeszcze jednego programu: Polskiego Bonu Sportowo-Rekreacyjnego. Tak jak bon turystyczny, miałby on być dopłatą do kosztu usług oferowanych przez przedsiębiorców z branży.

Bon turystyczny to 500 zł dopłaty do kosztów wakacji przeznaczone przez rząd na każde dziecko do 18 lat. 500 plus na zdrowie to z kolei zapowiedziany przez Adama Niedzielskiego program finansowania badań ogólnych, który ma wystartować po uporaniu się z pandemią. System ochrony zdrowia, skupiony na walce z COVID-19, przez ostatni rok zdecydowanie mniej uwagi kierował na diagnozowanie i leczenie innych schorzeń.

Polski Bon Sportowo-Rekreacyjny to rozwiązanie, które zostało zaproponowane rządowi przez Zachodniopomorski Związek Przedsiębiorców i Pracodawców wraz ze Stowarzyszeniem Polskie Aquaparki i Pływalnie. Przedsiębiorcy uważają, że jego wprowadzenie nie tylko pomoże w odbudowaniu bazy klientów najbardziej dotkniętych rządowymi restrykcjami branż, lecz także wpisuje się w plany dotyczące polepszenia kondycji fizycznej Polaków.

Polski Bon Sportowo-Rekreacyjny. 500 plus na baseny i aquaparki?

Polskie przedsiębiorstwa potrzebują konkretnego wsparcia jak najszybciej. Z tego powodu rząd postanowił nie przedłużać ważności bonu turystycznego: żeby nie przepadł, trzeba go wykorzystać przed 31 marca 2022 roku.

Branża ma nadzieję, że 500 plus na wakacje zostanie skonsumowane przez większość rodzin latem 2021 roku, co zapewniłoby podupadłym z powodu zakazów wprowadzonych przez rząd biznesom jakże potrzebny zastrzyk gotówki.

Na podobną pomoc nie mogą liczyć przedsiębiorcy oferujący możliwość uprawiania sportu czy oddania się rekreacji. Z tego powodu postanowili sami podsunąć rządowi gotowy pomysł na analogiczny program, obejmujący nowe branże.

Branża sportowo-rekreacyjna (pływalnie, Aquaparki, obiekty sportowe, itp.) bardzo mocno ucierpiała w wyniku pandemii, a jej działalność od blisko roku znajduje się w zawieszeniu. Polski Bon Sportowo-Rekreacyjny spełniałby dwa kluczowe zadania – pierwszy związany z ratowaniem branży, natomiast drugi to kluczowy aspekt wspierający regenerację zdrowotną polskiego społeczeństwa, a w szczególności dzieci i młodzieży, ponieważ ta grupa społeczna została szczególnie poszkodowana poprzez naukę zdalną i odosobnienie i wymaga szybkiego powrotu do aktywności fizycznej.

apel branży sportowej i rekreacyjnej

W propozycji przekazanej premierowi Mateuszowi Morawieckiemu konkretna kwota, na jaką miałby opiewać bon co prawda nie padła, rząd ma jednak tendencję do faworyzowania 500 zł. Kojarzy się z programem, który przysporzył rządowi dużą popularność.

Nie uściślono także, czy Polski Bon Sportowo-Rekreacyjny miałby być ograniczony wiekowo, czy też przysługiwać wszystkim chętnym na poprawienie kondycji po lockdownie.

RadioZET.pl