Zamknij

500 plus na posiłki dla pracowników. Przedsiębiorcy apelują o zmiany

20.10.2020 15:07
500 plus dla pracowników
fot. Shutterstock/Altrendo Images (ilustracyjne)

Federacja Przedsiębiorców Polskich apeluje do rządu o wprowadzenie bonu 500 plus dla pracowników. Na czym miałoby to polegać?

500 plus dla pracowników to nowy pomysł Federacji Przedsiębiorców Polskich. Chodzi o umożliwienie pracodawcom finansowania posiłkom pracowników bez konieczności opłaty podatku i składek na ZUS.

Organizacja zrzeszająca przedsiębiorców dodaje, że obecnie z kart i bonów żywnościowych korzysta zaledwie 3 procent firm. Powód? Niejasne przepisy i konieczność uiszczenia od takiego wsparcia podatków i składek.   

FPP: 500 plus na posiłki zwolnione ze składek i podatków

Federacja Przedsiębiorców Polskich zaproponowała, aby rząd w rozporządzeniu zapewnił pracownikom kwotę 560 złotych miesięcznie na codzienny posiłek finansowany dobrowolnie przez pracodawcę. Taka kwota – jak postuluje FPP - powinna być zwolniona z podatku PIT oraz składek na ubezpieczenie społeczne.

Zobacz także

Organizacja przypomniała, że pracodawcy już dziś mogą finansować pracownikom obiady. Taki benefit w postaci kart żywnościowych lub bonów bywa jednak kosztowny dla firm. FPP przypomina, że zwolnienie tych świadczeń wynosi maksymalnie 190 zł miesięcznie.

Limit ten nie był zmieniany od 2004 rok – w przeliczeniu na dzień roboczy zwolnienie wynosi zaledwie 9 złotych” – czytamy w apelu FPP.

Zobacz także

O potrzebie uregulowania w polskim prawie kwestii takich bonów mówił Marek Kowalski, przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich.

Dobrowolne zapewnienie pracownikom możliwości zakupu właściwych produktów przez pracodawcę, za pośrednictwem kart i kuponów żywieniowych, wpłynie pozytywnie na ich  zdrowe, regularne posiłki w pracy, a skarbowi państwa przyniesie dodatkowe wpływy. Takie działanie zabezpieczy także wydatkowanie środków finansowych jedynie na terenie Polski. Bon 500 plus na posiłki powinien być wolny od PIT i ZUS 

Marek Kowalski, FPP

Organizacja podkreśla, że bony żywieniowe w Polsce nie są powszechnym benefitem. Korzysta z nich zaledwie 3 proc. firm. Powodem, zdaniem FPP, są nieprecyzyjne przepisy i niska kwota zwolnienia. Przedsiębiorcy zauważają, że w innych krajach UE, gdzie bony te są zwolnione z podatków i składek, udział pracowników korzystających z takich benefitów to średnio 30 procent. Mowa o krajach tj. Belgia czy Słowacja.

RadioZET.pl/FPP