Zamknij

500 plus. Eksperci: mniej kobiet rezygnuje z pracy przez świadczenie

27.12.2019 08:29
500 plus na pierwsze dziecko. Jak wpłynęło na rynek pracy?
fot. MONKPRESS/East News (ilustracyjne)

500 plus na pierwsze dziecko może zwiększyć aktywność zawodową kobiet - wynika z badania Centrum Analiz Ekonomicznych (CenEA). Jak podkreśliła "Gazeta Wyborcza", prorodzinne świadczenie kosztuje rocznie ponad 40 mld zł (około 2 proc. PKB).

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

500 plus, które obowiązuje od 2016 roku, miało spowodować odejście z rynku pracy od 160 do 200 tys. kobiet. Takie były szacunki przed ponad trzema laty, kiedy wprowadzono rządowe świadczenie.

Wówczas przysługiwało ono na drugie i każde kolejne dziecko (na pierwsze możliwe było tylko po spełnieniu kryterium dochodowego 800 zł na osobę w rodzinie). Warto przypomnieć, że od lipca tego roku 500 plus jest wypłacane również na pierwsze dziecko - bez względu na dochód.

Zobacz także

Kobiety z 500 plus na rynku pracy

Jak to wpłynęło na rynek pracy? Według analizy, którą przeprowadzili Michał Myck i Kajetan Trzciński z Centrum Analiz Ekonomicznych (CenEA), zupełnie w innym stopniu niż ograniczone wcześniej świadczenie prorodzinne.

Według nowych badań, gdyby od początku 500 plus obejmowało wszystkie dzieci i nie zawierał progu dochodowego, program neutralnie wpłynąłby na rynek pracy. W zależności od wariantu z pracy zrezygnowałoby 21 tys. kobiet. W optymistycznym scenariuszu 15 tys. niepracujących matek wróciłoby na rynek pracy.

Analitycy tłumaczą, że po wprowadzeniu programu w wersji na każde dziecko bez względu na dochody nie ma sytuacji, w której matki decydowały się rezygnować z pracy, by dostać pieniądze na każde dziecko w rodzinie - nie tylko na drugie i kolejne.

Nasze symulacje sugerują, że powszechne świadczenie powinno być neutralne dla wyborów kobiet na rynku pracy. Całkowity efekt może być nawet nieznacznie dodatni, bo części rodzin program umożliwi powiązanie pracy z pokryciem kosztów opieki nad dziećmi

Michał Myck, CenEA

Zobacz także

Bogate rodziny zyskały najwięcej na 500 plus

Zdaniem eksperta należy przygotować rynek pracy na powrót kobiet, które zrezygnowały z zatrudnienia po otrzymaniu 500 plus.  

Kto w największym stopniu skorzystał z 500 plus?

"Wyborcza" przypominała, że koszt rozszerzenia programu, to prawie 2 proc. PKB - czyli około 40,1 mld zł. 

Jednak tylko 14,3 proc. z tej kwoty trafia do jednej piątej gospodarstw domowych o najniższych dochodach. Dla porównania - 20 proc. gospodarstw o najwyższych dochodach otrzymuje aż 23,56 proc. z puli na 500 plus.

Zobacz także

RadioZET.pl/Gazeta Wyborcza