Zamknij

500 plus. W ciągu sześciu godzin złożono już 22 tys. wniosków

01.07.2019 07:54
500 plus na 1 dziecko 2019. Złożono już 22 tys. wniosków. Zasady. Jak złożyć wniosek?
fot. MONKPRESS/East News (ilustracyjne)

W ciągu kilku godzin złożono już ponad 22 tys. wniosków online o przyznanie 500 plus. Z kolei o wypłatę 300 plus na wyprawkę szkolną złożono prawie 10 tys. wniosków — poinformowała Bożena Borys-Szopa, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

500 plus od 1 lipca dostępne jest w nowej formule. Świadczenie przysługuje również na pierwsze dziecko w rodzinie, a nie jak dotychczas na drugie i każde kolejne (zniesiono kryterium dochodowe).

Rządowy program Rodzina 500 plus po zmianach zakłada przyznanie świadczenia wszystkim dzieciom do 18 lat, bez względu na dochód osiągany przez rodzinę.

Zobacz także

500 plus — ile złożono wniosków?

Od tego dnia możliwe jest składanie wniosków o świadczenie drogą elektroniczną. Od 1 sierpnia wniosek będzie można złożyć także w formie tradycyjnej – papierowej.

Od 1 lipca drogą online można także złożyć wniosek o wyprawkę szkolną w wysokości 300 zł z programu Dobry Start.

– Machina ruszyła, wnioski o świadczenie Rodzina 500 plus za pośrednictwem internetu można było składać już od północy. Wiele osób posłuchało naszych sugestii i zdecydowało się na złożenie wniosku od razu, nawet jeśli wiązało się to z nieprzespaniem kawałka nocy. W ciągu sześciu godzin rodzice złożyli 22 295 wniosków o 500 plus i 9 971 o Dobry start — podała Bożena Borys-Szopa, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Zobacz także

Cieszę się, że rodzice nie zwlekają i chętnie korzystają z tej drogi składania wniosków. To szybkie i proste rozwiązanie. Istnieje spora szansa, że pieniądze trafią na ich konta jeszcze w lipcu.

Bożena Borys-Szopa

Minister rodziny przypomniała, że wniosek online można złożyć w każdej chwili za pośrednictwem kanałów bankowości elektronicznej, portalu Emp@tia oraz platformy usług elektronicznych ZUS.

– Nowy uproszczony formularz jest niezwykle prosty do wypełnienia. Zachęcam do składania wniosków online, naprawdę nie warto czekać do sierpnia z wizytą w urzędzie – dodała minister rodziny.

Zobacz także

500 plus — zasady

W przypadku złożenia wniosku o 500 plus w okresie lipiec-wrzesień świadczenie zostanie przyznane z wyrównaniem od 1 lipca.

Z kolei złożenie wniosku po 30 września oznaczać będzie przyznanie świadczenia od miesiąca złożenia wniosku, czyli bez wyrównania za miesiące minione, czyli lipiec i sierpień. Rodziny, które złożą wnioski od 1 lipca, mają zagwarantowane wypłaty do końca maja 2021 roku.

Z szacunków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, że po rozszerzeniu formuły programu Rodzina 500 plus wsparcie trafi łącznie do ok. 6,8 mln dzieci (dzisiaj ze świadczenia wychowawczego korzysta 3,6 mln dzieci – stan na kwiecień 2019 r.).

Wśród nich będą teraz także wszystkie dzieci przebywające w placówkach opiekuńczo-wychowawczych.

Z danych Centrum Informacyjnego Rządu wynika, że od 1 kwietnia 2016 r., czyli od momentu uruchomienia programu, przeznaczono na niego ok. 70 mld zł (stan na marzec 2019 r.).

W roku 2019 program Rodzina 500 plus będzie kosztował dodatkowe 9,6 mld zł. W kolejnych latach dodatkowy koszt finansowania programu bez kryterium dochodowego wyniesie ok. 20 mld zł. W sumie będzie to 41 mld zł rocznie.

Z kolei świadczenie Dobry start przysługuje raz w roku na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20 lat. Dzieci niepełnosprawne, uczące się w szkole, mogą otrzymać świadczenie do ukończenia przez nie 24 lat.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP