Zamknij

500 plus. Resort rodziny: wszystkie dzieci na jednym wniosku

02.07.2019 08:43
500 plus na pierwsze dziecko 2019. Wniosek online
fot. Maciej Luczniewski/REPORTER/East News

Aby otrzymać 500 plus na wszystkie dzieci, wystarczy złożyć jeden wniosek — podkreśliło Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS). W ten sposób resort rozwiał wątpliwości części rodziców, którzy starają się o wypłatę świadczenia z rządowego programu Rodzina 500 plus.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

500 plus w nowej formule dostępne jest od 1 lipca. Świadczenie 500 złotych miesięcznie jest przyznawane na każdą osobę do 18. roku życia w rodzinie, ponieważ zniesiono próg dochodowy w przypadku wypłaty na pierwsze dziecko.

Rodzice, którzy mają przyznane do 30 września br. świadczenie wychowawcze na drugie i kolejne dzieci, składają od pierwszego lipca jeden wspólny wniosek o ustalenie prawa do świadczenia na wszystkie dzieci” – podało w poniedziałek MRPiPS.

Zobacz także

To jasna deklaracja resortu dla rodziców, którzy mieli wątpliwości, jak właściwie złożyć wniosek o wypłatę 500 plus.

Dodano, że rodzicom „od 1 lipca zostanie przyznane prawo do świadczenia na pierwsze dziecko (na które obecnie nie pobierają świadczenia wychowawczego), a od 1 października br. na pozostałe dzieci (na które świadczenia są już przyznane do końca września)”.

Jak podała Bożena Borys-Szopa, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, do poniedziałkowego wieczoru złożono ponad pół miliona wniosków  wypłatę 500 plus.

Zobacz także

500 plus — zasady

1 lipca ruszył rozszerzony program Rodzina 500 plus, który zakłada przyznanie świadczenia wszystkim dzieciom do 18 lat, bez względu na dochód osiągany przez rodzinę.

Od tego dnia możliwe jest składanie wniosków o świadczenie drogą elektroniczną. Od 1 sierpnia wniosek będzie można złożyć także w formie tradycyjnej – papierowej.

W przypadku złożenia wniosku w okresie lipiec-wrzesień świadczenie zostanie przyznane z wyrównaniem od 1 lipca.

Z kolei złożenie wniosku po 30 września oznaczać będzie przyznanie świadczenia od miesiąca złożenia wniosku, czyli bez wyrównania za miesiące minione, tj. lipiec i sierpień. Rodziny, które złożą wnioski od 1 lipca, mają zagwarantowane wypłaty do końca maja 2021 r.

W nowej odsłonie programu wsparcie trafi w sumie do 4,4 mln rodzin. Ze świadczenia skorzysta ok. 6,8 mln dzieci w całej Polsce.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP