Zamknij

500 plus. Resort cyfryzacji ostrzega przed oszustami

01.07.2019 13:21
500 plus na pierwsze dziecko 2019. Uwaga na oszustów. Jak bezpiecznie złożyć wniosek?
fot. fizkes/Shutterstock (ilustracyjne)

Podczas składania wnioski o 500 plus przez internet łatwo można paść ofiarą oszustów. Resort cyfryzacji podkreślił, że złożenie wniosku jest bezpłatne i bezpiecznie można to zrobić tylko na oficjalnych stronach.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

500 plus na pierwsze dziecko jest dostępne od poniedziałku 1 lipca. Liczba osób korzystających ze świadczenia wzrośnie prawie dwukrotnie — do około 6,8 mln.

Jak złożyć wniosek o 500 plus?

Ministerstwo Cyfryzacji podkreśliło, że od tego roku rodzice nie muszą już dokumentować swojej sytuacji finansowej, dzięki czemu elektroniczny formularz będzie prostszy i krótszy.

Zobacz także

„Aby uzyskać prawo do świadczenia 500 plus na nowych zasadach dla dziecka, na które obecnie nie pobieracie tego świadczenia, powinniście złożyć wniosek od 1 lipca do 30 września. To gwarancja tego, że pieniądze zostaną Wam wypłacone z wyrównaniem od lipca. Jeśli złożycie wniosek po 30 września – świadczenie będzie Wam przysługiwać od miesiąca, w którym złożycie wniosek” – przypomniało MC.

Wypełniając wniosek, trzeba pamiętać o podaniu adresu e-mail, dzięki czemu szybko zostanie przesłane potwierdzenie przyznania świadczenia.

Jeśli nie używa się poczty elektronicznej, taką informację będzie można odebrać w urzędzie.

Rodzice, którzy chcą załatwić sprawę online, mają trzy możliwości.

Pierwsza to prowadzony przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej portal Empatia.

Druga – wysłanie wniosku przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE ZUS).

Trzecia — skorzystanie z bankowości elektronicznej. „Nie warto korzystać z pośredników, którzy obiecują pomoc” – wskazał Marek Zagórski, minister cyfryzacji.

Wybierając wysłanie wniosku za pośrednictwem portalu Empatia lub PUE ZUS, należy zacząć od założenia Profilu Zaufanego, co — jak podkreśla resort — jest szybkie i darmowe.

Zobacz także

500 plus — jak nie paść ofiarą oszustów?

Resort cyfryzacji przypomniał, że działając przez internet, trzeba pamiętać o bezpieczeństwie. Chętnych do złożenia wniosku możliwie najszybciej będzie bardzo wielu, co zachęca przestępców.

Trzeba korzystać tylko z zaufanych i oficjalnych stron internetowych, czyli portalu Empatia, PUE ZUS lub z portalu swojego banku.

Połączenie musi być szyfrowane (w pasku adresu jest zielona kłódka i napis https://). Ignorować należy maile i komunikaty, które nakłaniają do szybkiego działania, oferują natychmiastową pomoc w złożeniu wniosku — taki typ wiadomości zwykle okazuje się oszustwem. Nie można klikać w podejrzane linki ani otwierać załączników, na które się nie czeka.

Należy uważać na strony, do których jest się odesłanym, np. poprzez wyszukiwarkę internetową, portal społecznościowy lub tablicę ogłoszeń. To tam często podsuwane są strony, które będą chciały wyłudzić dane.

Złożenie wniosku w programie Rodzina 500 plus jest bezpłatne, nie należy więc korzystać z usług odpłatnie oferujących pomoc. Trzeba być wyczulonym na prośby o przelew weryfikujący tożsamość. Robiąc to przez serwis transakcyjny, trzeba uważnie sprawdzać autoryzowane operacje.

Zawsze trzeba korzystać z zaufanego komputera. Komputery w miejscach publicznych, np. w kafejkach internetowych lub udostępniane w bibliotekach, klubach i innych podobnych miejscach, są bardziej narażone na instalację złośliwego oprogramowania.

Komputer powinien mieć zaktualizowany system operacyjny z najnowszymi łatami bezpieczeństwa oraz program antywirusowy z najnowszymi definicjami złośliwego oprogramowania.

Używanie oprogramowania pochodzącego z niezaufanych źródeł zwiększa ryzyko hackerskich ataków.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP