Zamknij

500 plus. Są pierwsze wypłaty dla rodziców

01.07.2019 10:16
500 plus na pierwsze dziecko 2019. Są już pierwsze wypłaty dla rodziców. Gdzie? Wnioski
fot. LUKASZ SOLSKI/East News (ilustracyjne)

Jest pierwsza gmina w Polsce, która wypłaciła pieniądze w ramach nowego 500 plus. Trzy rodziny z gminy Kowary (woj. dolnośląskie) otrzymały pieniądze w kilka godzin po złożeniu wniosku. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

500 plus od poniedziałku jest wypłacane na każde dziecko. Od 1 lipca został zniesiony próg dochodowy na pierwsze dziecko w rodzinie. 

Gdzie wypłacono pieniądze z 500 plus?

Jak podała Bożena Borys-Szopa — minister rodziny, pracy i polityki społecznej — jest już pierwsza gmina w Polsce, która wypłaciła pieniądze rodzinom z programu 500 plus. 

Zobacz także

„Mamy zwycięzcę! Gmina Kowary wypłaciła już pierwsze pieniądze w ramach programu Rodzina 500 plus w nowej odsłonie. Zgodnie z zapowiedzią z wielką przyjemnością odwiedzę gminę” – napisała minister na Twitterze.

Informację potwierdziła w rozmowie z portalem RadioZET.pl Ewa Hamziuk, kierownik Działu Świadczeń Rodzinnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kowarach.

Do godziny drugiej w nocy otrzymaliśmy wnioski od trzech rodzin. W nocy byliśmy w pracy, więc od razu sprawdziliśmy pocztę w systemie Emp@tia. Mieliśmy jeszcze środki na wypłatę świadczenia i podjęliśmy od razu decyzję o wypłacie 500 plus tym trzem rodzinom – przekazała Hamziuk.

Dodała, że z powodu zmian w rządowym programie MOPS nie zwiększył swojej kadry.

Z powodu rozszerzenia programu Rodzina 500 plus nie musieliśmy nikogo dodatkowo zatrudniać. Mamy trzech etatowych pracowników i stażystę.

Ewa Hamziuk

Od 1 lipca można również składać wnioski o świadczenie Dobry Start, czyli potocznie nazywane 300 plus na wyprawkę szkolną. Pierwsze wnioski w Kowarach na te pieniądze wypłynęły dopiero w poniedziałek rano. 

Zobacz także

Ponad 100 tys. wniosków o 500 plus

Do godziny 9 złożono ponad 100 tys. wniosków o świadczenie w ramach programu Rodzina 500 plus — podała minister rodziny.

Od 1 lipca ruszył rozszerzony program „Rodzina 500 plus”, który zakłada przyznanie świadczenia wszystkim dzieciom do 18 lat, bez względu na dochód osiągany przez rodzinę. Od tego dnia możliwe jest składanie wniosków o świadczenie drogą elektroniczną. Od 1 sierpnia wniosek będzie można złożyć także w formie tradycyjnej – papierowej.

Od 1 lipca drogą online można także złożyć wniosek o wyprawkę szkolną w wysokości 300 zł z programu Dobry start.

– O północy byliśmy na dyżurze w ministerstwie, ten początek był rewelacyjny. W ciągu pierwszych 20 minut wpłynęło 6 tysięcy wniosków – podkreślił Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej na antenie Radiowej Jedynki. 

W przypadku złożenia wniosku o 500 plus w okresie lipiec-wrzesień świadczenie zostanie przyznane z wyrównaniem od 1 lipca. Z kolei złożenie wniosku po 30 września oznaczać będzie przyznanie świadczenia od miesiąca złożenia wniosku, czyli bez wyrównania za miesiące minione, czyli lipiec i sierpień. Rodziny, które złożą wnioski od 1 lipca, mają zagwarantowane wypłaty do końca maja 2021 r.

Zobacz także

Z szacunków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, że po rozszerzeniu formuły programu Rodzina 500 plus wsparcie trafi łącznie do ok. 6,8 mln dzieci (dzisiaj ze świadczenia wychowawczego korzysta 3,6 mln dzieci – stan na kwiecień 2019 r.). Wśród nich będą teraz także wszystkie dzieci przebywające w placówkach opiekuńczo-wychowawczych.

Z danych Centrum Informacyjnego Rządu wynika, że od 1 kwietnia 2016 r., czyli od momentu uruchomienia programu, przeznaczono na niego ok. 70 mld zł (stan na marzec 2019 r.).

W roku 2019 program Rodzina 500 plus będzie kosztował dodatkowe 9,6 mld zł. W kolejnych latach dodatkowy koszt finansowania programu bez kryterium dochodowego wyniesie ok. 20 mld zł. W sumie będzie to 41 mld zł rocznie.

Z kolei świadczenie Dobry Start przysługuje raz w roku na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20 lat. Dzieci niepełnosprawne, uczące się w szkole, mogą otrzymać świadczenie do ukończenia przez nie 24 lat. 

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP