Zamknij

500 plus. Ruszyła akcja informacyjna rządu. „Trzeba złożyć wniosek”

24.06.2019 10:22
500 plus na pierwsze dziecko 2019. Ruszyła akcja informacyjna rządu. Zasady
fot. PAP/Jakub Kamiński

– Można powiedzieć, że tę polisę wkładamy do czepka każdego dziecka – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas inauguracji akcji informacyjnej o 500 plus. Od 1 lipca można składać wnioski o wypłatę świadczenia – także na pierwsze dziecko.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

500 plus od 1 lipca będzie wypłacane również na pierwsze dziecko, a nie tylko na drugie i każde kolejne, jak było do tej pory.

Busy 500 plus ruszyły w Polskę

Szef rządu Mateusz Morawiecki zainaugurował w poniedziałek akcję informacyjną dotyczącą programu Rodzina 500 plus.

Zobacz także

Zdaniem premiera środki przekazywane w ramach tego programu to „polisa na całe życie, do osiągnięcia wieku dojrzałości”.

– Mówiło się kiedyś „w czepku urodzony”. Można powiedzieć, że tę polisę wkładamy do czepka każdego dziecka – podkreślił Morawiecki. „Jesteśmy przekonani, że to będzie bardzo ważny impuls do poprawy edukacji, do lepszego życia” – dodał.

– Te 6000 złotych rocznie to wsparcie dla różnego rodzaju potrzeb, takich jak na przykład zakup odzieży, bilet do kina dla całej rodziny albo jakieś ulubione buty, sportowa odzież dla dzieci. To są sprawy dla niektórych małe, niewielkie, ale jestem przekonany, że dla milionów polskich rodzin są to sprawy zasadnicze – podkreślił premier.

Premier zauważył, że dotychczas około 3 mln dzieci w Polce nie otrzymywało wsparcia w ramach programu 500 plus.

Zobacz także

Chcemy bez wyjątku dla każdego dziecka przeznaczyć takie wsparcie ze strony państwa. Jest to najlepsza inwestycja w przyszłość naszego narodu.

Mateusz Morawiecki, premier

„Trzeba złożyć wniosek”

Akcja informacyjna, jak mówił premier, ma sprawić, by wszystkie rodziny mogły skorzystać z programu Rodzina 500 plus na pierwsze dziecko od samego początku jego funkcjonowania.

– Państwo polskie chce wspierać polskie rodziny. To jest ta rewolucja społeczna. Tak można śmiało powiedzieć. O ile za naszą zachodnią granicą, jak wiemy doskonale z ich budżetu, miliardy euro przeznaczane są na wsparcie dla imigrantów, o tyle u nas te miliardy złotych, a właściwie też miliardy euro, można powiedzieć, przeznaczamy na wsparcie polskich rodzin – powiedział Morawiecki.

Premier zachęcał ubiegających się o świadczenie do składania wniosków drogą elektroniczną.

Zobacz także

Trzeba złożyć wniosek. Jesteśmy państwem cyfrowym, nowoczesnym. Zachęcam do tego, żeby jak najwięcej osób złożyło te wnioski w sposób elektroniczny. Wtedy bardzo szybko, od początku lipca, już będzie można skorzystać z tych środków na zaczynające się wakacje.

Mateusz Morawiecki, premier

Rzecznik rządu Piotr Müller przekazał na konferencji, że akcje informacyjne dotyczące programu Rodzina 500 plus odbędą się we wszystkich województwach.

W poniedziałek zaczną się w woj. mazowieckim. „Dzisiaj będą to takie miejscowości, jak Ząbki, Halinów, Radom, Białobrzegi, Ciechanów oraz będziemy w gminie Świercze” – dodał. 

500 Plus – zasady

W nowej odsłonie programu wsparcie trafi do 4,4 mln rodzin, a ze świadczenia skorzysta ok. 6,8 mln dzieci w całej Polsce.

Wnioski można składać od 1 lipca online, za pośrednictwem bankowości internetowej, przez portal Emp@tia oraz platformę usług elektronicznych ZUS, od 1 sierpnia – w formie tradycyjnej – w urzędzie lub listownie. Złożenie wniosku do końca września gwarantuje rodzinom wypłatę świadczenia z wyrównaniem od lipca. Jeżeli rodzic złoży wniosek po 30 września, świadczenie będzie przysługiwało od miesiąca złożenia wniosku.

Program Rodzina 500 plus wejdzie w życie w nowej formule od 1 lipca.

Według nowych zasad świadczenie 500 plus będzie przysługiwało na każde dziecko do 18. roku życia, bez kryterium dochodowego. Dotąd pieniądze były przekazywane na drugie dziecko, a ich uzyskanie na pierwsze zależało od dochodu w rodzinie.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP