Zamknij

500 plus. Największe banki wstrzymały przyjmowanie wniosków

28.06.2019 07:17
500 plus na pierwsze dziecko 2019. Największe banki wstrzymały przejmowanie wniosków
fot. LUKASZ SOLSKI/East News (ilustracyjne)

Największe banki w Polsce zapowiedziały czasowe wstrzymanie przyjmowania wniosków o 500 plus. O pracach serwisowych poinformowały m.in. PKO BP, Getin Bank czy Bank Pocztowy.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

500 plus od poniedziałku będzie dostępne również na pierwsze dziecko w rodzinie – a nie jak dotychczas, tylko na drugie i każde kolejne. Wnioski o wypłatę świadczenia można było składać przez internet na przykład za pomocą bankowości internetowej. 

Jednak tuż przed 1 lipca największe polskie banki wstrzymały przyjmowanie wniosków o 500 plus.

Zobacz także

500 plus – wniosek w PKO BP

PKO BP poinformował, że od czwartku 27 czerwca do niedzieli 30 czerwca nie będzie możliwe wypełnienia wniosku Rodzina 500 plus poprzez serwis internetowy banku. 

W czasie przerwy możliwe jest złożenie wniosku w formie papierowej w odpowiednim urzędzie/ośrodku pomocy społecznej realizującym świadczenia 500 plus w gminie właściwej według miejsca zamieszkania lub w serwisie internetowym emp@tia (dostępny do 30 czerwca do godz. 16:00).

„Przypominamy, że zarówno wniosek Rodzina 500 plus na nowy okres świadczeniowy, jak i i wniosek Dobry Start, będą dostępne w serwisie internetowym Banku już od 1 lipca br.” – podał bank PKO BP.

Zobacz także

500 plus – wniosek w Getin Bank

„Z powodu prowadzonych prac serwisowych składanie wniosków Rodzina 500 plus przez bankowość elektroniczną będzie czasowo niedostępne od godziny 23.30 w czwartek 27 czerwca 2019 r.” – podał Getin Bank.

Dodano, że wniosek będzie ponownie dostępny od poniedziałku 1 lipca. 

„W czasie niedostępności usługi elektronicznego wnioskowania możliwe jest złożenie wniosku w formie papierowej w odpowiednim urzędzie/ośrodku pomocy społecznej realizującym świadczenia Rodzina 500 plus w gminie właściwej według miejsca zamieszkania lub złożenie wniosku na Portalu Informacyjno-Usługowym emp@tia, który będzie dostępny do godz. 16:00 w dniu 30.06.2019 r.” – dodał Getin Bank.

Zobacz także

500 plus – wniosek w Banku Pocztowym

Od czwartku 27 czerwca niedostępny jest wniosek o wypłatę 500 plus przez bankowość internetową Banku Pocztowego. 

„W czasie niedostępności usługi elektronicznego wnioskowania możliwe jest złożenie wniosku w formie papierowej w odpowiednim urzędzie/ośrodku pomocy społecznej realizującym świadczenia »Rodzina 500+« w gminie właściwej według miejsca zamieszkania lub złożenie wniosku na Portalu Informacyjno-Usługowym emp@tia, który będzie dostępny do godz. 16:00 w dniu 30.06.2019 r.” – podał Bank Pocztowy.

Podobnie jak w innych bankach, klienci również w Banku Pocztowym będą mogli złożyć wniosek o 500 plus ponownie od 1 lipca.

Dodatkowo Bank Pocztowy zapowiedział prace serwisowe 30 czerwca od godziny 3:00 do godziny 5:00. „W tym czasie płatności kartą oraz wypłaty z bankomatów będą przebiegać bez zakłóceń” – dodano.

Zobacz także

500 plus – wniosek w Credit Agricole

Klienci banku Credit Agricole również nie będą mogli złożyć do 1 lipca wniosku o 500 plus.

W czasie niedostępności do godz. 00.00 w nocy z 27.06.2019 r. na 28.06.2019 r. do godzin porannych 1.07.2019 r. usługi elektronicznego wnioskowania, możliwe jest złożenie wniosku w formie papierowej w odpowiednim urzędzie/ośrodku pomocy społecznej realizującym świadczenia Rodzina 500 plus w gminie właściwej według miejsca zamieszkania lub złożenie wniosku na Portalu Informacyjno-Usługowym emp@tia, który będzie dostępny do godz. 16:00 w dniu 30.06.2019 r.” – podał Credit Agricole.

Zobacz także

500 plus – wniosek w Pekao

Jeden z największych polskich banków – Pekao S.A. – nie podał informacji o planowanym wstrzymaniu przyjmowania wniosków o 500 plus.

Od 1 lipca w Banku Pekao S.A. można będzie złożyć wniosek o nowe 500 plus oraz świadczenie Dobry Start na szkolną wyprawkę. Złożenie wniosku online w Pekao jest proste i wygodne” – czytamy w komunikacie banku.

Jak podano, klienci Pekao, którzy złożą wniosek w bankowości elektronicznej, będą mogli otworzyć dla swoich dzieci oprocentowane na 3 proc. konto oszczędnościowe Mój Skarb, otrzymać 50 zł za otwarcie Konta Przekorzystnego dla młodych, czy skorzystać z rabatów.

Prawie 0,5 miliona osób otrzymuje świadczenia z tytułu 500 plus i Dobry Start na rachunki w Banku Pekao. 85 proc. z nich korzysta z bankowości elektronicznej” – czytamy.

Bank przypomniał, że nowelizacja ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci wprowadza zmiany w programie Rodzina 500+. Świadczenie wychowawcze będzie przysługiwało na wszystkie dzieci do 18. roku życia, bez względu na dochody uzyskiwane przez rodzinę. Według oceny skutków regulacji rządowe wsparcie trafi w sumie do 4,4 mln rodzin, a ze świadczenia skorzysta ok. 6,8 mln dzieci.

„Wnioski o przyznanie świadczenia 500 plus będzie można składać online od 1 lipca przez stronę Ministerstwa Rodziny, portal PUE ZUS i bankowość elektroniczną. A w formie papierowej od 1 sierpnia w urzędzie lub za pośrednictwem poczty. Złożenie wniosku w okresie lipiec – sierpień 2019 r. oznacza, że świadczenie, z wyrównaniem od lipca, zostanie wypłacone najpóźniej do 31 października 2019 r.” – czytamy.

Również od 1 lipca można online przez bankowość elektroniczną lub stronę Ministerstwa Rodziny złożyć wniosek o świadczenie z programu „Dobry Start”, czyli wsparcia dla uczniów rozpoczynających rok szkolny. Wniosek na „Dobry Start” także można będzie pierwszego dnia lipca wypełnić za pośrednictwem serwisu internetowego Pekao S.A.

Zobacz także

500 plus — zasady

Obecnie świadczenie jest przyznawane na drugie i kolejne dziecko. Na pierwsze jest wypłacane tylko po spełnieniu kryteriów dochodowych – 800 zł netto miesięcznie na osobę w rodzinie lub 1200 zł netto w rodzinie, której członkiem jest dziecko z niepełnosprawnością.

Po rozszerzeniu programu 500 plus będzie przysługiwać na wszystkie dzieci do 18 lat. Prawo do świadczenia będą miały również dzieci umieszczone w placówkach opiekuńczo-wychowawczych (do 18 lat).

Wnioski o przyznanie świadczenia na nowych zasadach, czyli bez kryterium dochodowego, będzie można składać w dwóch formach: w wersji papierowej – od 1 sierpnia 2019 r., a w wersji elektronicznej – od 1 lipca 2019 r.

W przypadku złożenia wniosku w okresie lipiec-wrzesień 2019 r. świadczenie zostanie przyznane z wyrównaniem od 1 lipca 2019 r. Złożenie wniosku po 30 września 2019 r. oznaczać będzie przyznanie świadczenia od miesiąca złożenia wniosku, czyli bez wyrównania za miesiące minione, tj. lipiec i sierpień.

Znowelizowana ustawa wprowadza trzymiesięczny termin – liczony od dnia urodzenia dziecka – na złożenie wniosku o świadczenie wychowawcze na nowo narodzone dziecko. Złożenie wniosku w tym terminie będzie skutkowało przyznaniem tego świadczenia z wyrównaniem od dnia narodzin dziecka.

Obecnie świadczenie 500 plus przysługuje – co do zasady – od miesiąca, w którym złożono wniosek.

Nowela umożliwi także przyznanie – z zachowaniem ciągłości – świadczenia wychowawczego drugiemu rodzicowi dziecka w razie śmierci rodzica, któremu świadczenie zostało przyznane na dany okres, lub który zmarł przed rozpatrzeniem wniosku. Obecnie w takiej sytuacji drugi rodzic musi złożyć „swój” wniosek o świadczenie.

Szacuje się, że po rozszerzeniu programu skorzysta z niego 6,8 mln dzieci. Po zmianach w 2019 r. na program trzeba będzie przeznaczyć ok. 31 mld zł, a w 2020 r. – ok. 41 mld zł.

Zobacz także

RadioZET.pl/WP.pl/PAP