Zamknij

500 plus. Już 100 tys. rodzin otrzymało świadczenie

04.07.2019 11:55
500 plus na pierwsze dziecko 2019. Już 100 tys. rodzin otrzymało świadczenie. Wnioski
fot. Krystian Dobuszynski/REPORTER/East News (ilustracyjne)

Już 100 tysięcy rodzin otrzymało pieniądze w ramach świadczenia Rodzina 500 plus. W sumie od poniedziałku złożono ponad 2 miliony wniosków o wypłatę 500 plus i pieniędzy na wyprawkę szkolną z programu Dobry Start.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

500 plus w nowej formule jest dostępne od poniedziałku. Najważniejsza zmiana to likwidacja kryterium dochodowego. Dzięki temu rodziny mogą otrzymać świadczenie w wysokości 500 złotych miesięcznie także na każde pierwsze dziecko w rodzinie.

– Od 1 lipca złożono już ponad 2 miliony wniosków online o świadczenie z programu Rodzina 500 plus i Dobry Start – poinformowała w czwartek Bożena Borys-Szopa, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. Jak dodała, ponad 1,32 mln to wnioski o 500 plus.

Zobacz także

Przekazała, że do rodzin trafiło już 100 tysięcy informacji o przyznaniu świadczenia.

Jestem przekonana, że w ślad za tym na pewno do wielu z nich już trafiły pieniądze.

Bożena Borys-Szopa

500 plus — wnioski

Od 1 lipca ruszył rozszerzony program Rodzina 500 plus, który zakłada przyznanie świadczenia wszystkim dzieciom do 18 lat, bez względu na dochód osiągany przez rodzinę.

Każdy, kto chce złożyć wniosek o 500 plus online, od 1 lipca może to zrobić za pośrednictwem kanałów bankowości elektronicznej, portalu Emp@tia lub platformy usług elektronicznych ZUS. Od 1 sierpnia wniosek będzie można złożyć także w formie tradycyjnej – papierowej.

W przypadku złożenia wniosku w okresie lipiec-wrzesień świadczenie zostanie przyznane z wyrównaniem od 1 lipca. Z kolei złożenie wniosku po 30 września oznaczać będzie przyznanie świadczenia od miesiąca złożenia wniosku, czyli bez wyrównania za miesiące minione, czyli lipiec i sierpień.

Zobacz także

Rodziny, które złożą wnioski od 1 lipca, mają zagwarantowane wypłaty do końca maja 2021 roku.

Resort rodziny przypomina, że rodzice, którzy mają przyznane do 30 września br. świadczenie wychowawcze na drugie i kolejne dzieci, składają od pierwszego lipca jeden wspólny wniosek o ustalenie prawa do świadczenia na wszystkie dzieci.

Z szacunków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, że po rozszerzeniu formuły programu Rodzina 500 plus wsparcie trafi łącznie do ok. 6,8 mln dzieci (dzisiaj ze świadczenia wychowawczego korzysta 3,6 mln dzieci – stan na kwiecień 2019 r.). Wśród nich będą teraz także wszystkie dzieci przebywające w placówkach opiekuńczo-wychowawczych.

Zobacz także

Dobry start — wnioski

Od początku lipca drogą internetową można także złożyć wniosek o wyprawkę szkolną w wysokości 300 zł z programu „Dobry Start”.

Świadczenie przysługuje raz w roku na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20 lat.

Dzieci niepełnosprawne, uczące się w szkole, mogą otrzymać świadczenie do ukończenia przez nie 24 lat. Wnioski można składać online za pośrednictwem kanałów bankowości elektronicznej lub portalu Emp@tia.

Termin składania wniosków upływa 30 listopada.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP