Zamknij

500 plus. Borys-Szopa: Mieszkańcy piszą do nas, żeby przelewy szły szybciej

24.07.2019 08:54
500 plus na pierwsze dziecko 2019. Borys-Szopa: są samorządy, które nie zrealizowały jeszcze żadnej wypłaty
fot. MRPiPS/Flickr/CC BY-ND 2.0 (ilustracyjne)

Bożena Borys-Szopa — minister rodziny, pracy i polityki społecznej — podała, że świadczenie Rodzina 500 plus otrzymało już ponad ćwierć miliona dzieci. Łącznie wypłacono już ponad 125 mln zł. Minister dodała jednak, że „są samorządy, które nie zrealizowały jeszcze żadnej wypłaty”.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

500 plus bez kryterium dochodowego dostępne jest od 1 lipca.

Jak zaznaczyła Borys-Szopa, liczba wniosków o wypłacenie środków w ramach programu Rodzina 500 plus „przerosła wszelkie oczekiwania”.

Zobacz także

Ponad 50 procent wniosków już jest w tej chwili internetowo złożonych, to jest rekordowa liczba. Staliśmy się Polską cyfrową.

Bożena Borys-Szopa

500 plus — ile wypłacono pieniędzy?

Dodała, że świadczenie 500 plus otrzymało już ponad ćwierć miliona dzieci.

Łącznie wypłacono już ponad 125 milionów złotych. To musi cieszyć. Chociaż [...] są samorządy, które nie dopełniły jeszcze żadnej wypłaty. To musi niepokoić.

Bożena Borys-Szopa

Minister przypomniała, że we wtorek wystosowała pismo do samorządów, w którym zwróciła się z apelem o zwiększenie częstości wypłat świadczeń wychowawczych do kilku w miesiącu.

W mediach społecznościowych mieszkańcy gmin piszą do nas, prosząc o to, żeby te przelewy szły szybciej i myślę, że ten apel rzeczywiście poskutkuje. Bo tak naprawdę chodzi o to, żeby samorządy podjęły decyzję o tym, że częściej niż jeden raz w miesiącu będą przesyłane przelewy.

Bożena Borys-Szopa

Zobacz także

Dodała, że „środki są, my je weryfikujemy, wojewodowie na bieżąco te środki przelewają na rzecz gmin, więc myślę, że to jest kwestia tylko i wyłącznie podejścia do tych wniosków”.

Minister przyznała, że „przy ogromie tych wniosków samorząd ma naprawdę bardzo dużo pracy”. „Wiemy, że są samorządy, że pierwsze wypłaty przewidują pod koniec lipca. Stąd ten apel” – wyjaśniła.

– Przewidujemy, że Rodzina 500 plus trafi do około 4,4 miliona rodzin dzięki rozszerzeniu programu. Na dziś mamy już 2,37 miliona wniosków złożonych online – wskazała Borys-Szopa.

Zdaniem Borys-Szopy program „pozwala rodzinom patrzeć zupełnie inaczej na przyszłość dzieci”.

Zobacz także

Być może zrealizowano te najbardziej podstawowe potrzeby. My mamy sygnały, że są rodziny, które wyszły z zadłużenia, bo do tej pory brały kredyty, nierzadko były to kredyty pozabankowe, a więc takie na granicy lichwiarskich [...]. Olbrzymia część rodziców postanawia inwestować w swoje dzieci. To cieszy, dlatego, że my tym rodzinom pozwalamy, żeby ich dziecko startowało z takiego samego poziomu jak dzieci z bogatszych rodzin.

Bożena Borys-Szopa

Dobry start — ile złożono wniosków?

Borys-Szopa podała również najnowsze dane w sprawie programu Dobry Start, potocznie nazywanego 300 plus.

– Mamy już 1,38 milionów wniosków o Dobry Start. Rok temu w tym czasie było to jedynie 860 tysięcy. Rozszerzyliśmy uprawnionych do świadczenia o uczniów szkół dla dorosłych i szkół policealnych – wyjaśniła minister.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/TVP