Zamknij

500 plus. Złożono ponad 2,1 miliona wniosków

15.07.2019 13:19
500 plus na pierwsze dziecko 2019. Złożono już ponad 2,1 mln wniosków. Kiedy wypłata?
fot. Halfpoint/Shutterstock (ilustracyjne)

Lawinowo rośnie liczba złożonych online wniosków o 500 plus i 300 plus. Przez pierwsze dwa tygodnie lipca wypełniono ponad 2,1 mln wniosków o przyznanie funduszy z programu Rodzina 500 plus oraz 1,2 mln wniosków do programu Dobry start.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

500 plus od 1 lipca przyznawane jest na wszystkie dzieci bez kryterium dochodowego.

500 plus — ile złożono wniosków?

– Łącznie mamy już złożonych ponad 3 mln wniosków, jeśli chodzi o programy realizowane od 1 lipca […] Zainteresowanie jest bardzo duże – powiedział Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej. W poniedziałek złożył wizytę w Skoczowie (woj. śląskie).

Zobacz także

Przez pierwsze dwa tygodnie lipca wypełniono online ponad 2,1 mln wniosków o przyznanie funduszy z programu Rodzina 500 plus oraz 1,2 mln wniosków do programu Dobry start.

Dodał, że w województwie śląskim złożono ponad 287 tys. wniosków o 500 plus i 167 tys. o Dobry start.

Śląsk jest regionem, który przoduje, jeśli chodzi o składanie wniosków drogą elektroniczną. Z tego bardzo się cieszymy, bo z jednej strony ułatwia to pracę, a z drugiej zapewnia szybszą wypłatę świadczeń.

Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej

Dyrektor skoczowskiego Ośrodka Pomocy Społecznej Edyta Godziek powiedziała, że pierwsze pieniądze z programu Rodzina 500 plus trafiły już na konta mieszkańców. Lada dzień popłyną także fundusze z Dobrego Startu.

Zobacz także

Urzędnicy spodziewają się, że 1 sierpnia napłynie sporo wniosków tradycyjną drogą – na papierze.

– Część osób, która korzysta z tej formy pomocy po raz pierwszy, nie ma możliwości złożenia wniosku elektronicznie. Dlatego uruchomimy trzy punkty przyjęć, a jeśli zajdzie taka potrzeba, to również czwarty – powiedziała Godziek.

Skoczów liczy 26 tys. mieszkańców. Świadczenie 500 plus przysługiwało dotychczas ok. 3,2 tys. dzieci. Obecnie liczba ta wzrośnie do ok. 5,5 tys. Z programu Dobry start skorzystało w ubiegłym roku 3,3 tys. dzieci. Do miejscowego ośrodka napłynęło już 1650 wniosków na 500 plus i 1020 w programie Dobry start.

Zobacz także

500 plus — wnioski

Rozszerzony program Rodzina 500 plus, który zakłada przyznanie świadczenia wszystkim dzieciom do 18 lat, bez względu na dochód osiągany przez rodzinę, ruszył 1 lipca.

Od tego dnia wnioski można składać elektronicznie. Od 1 sierpnia będzie to możliwe także w formie tradycyjnej – papierowej.

Z szacunków resortu rodziny wynika, że po rozszerzeniu formuły programu Rodzina 500 plus wsparcie trafi łącznie do ok. 6,8 mln dzieci.

Dobry start — wnioski

Świadczenie z programu Dobry start jest przyznawane w wysokości 300 zł i przysługuje raz w roku na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20 lat. Dzieci niepełnosprawne, uczące się w szkole, mogą otrzymać świadczenie do ukończenia 24 lat.

Szacuje się, że w zbliżającym się roku szkolnym świadczenie trafi do 3,4 mln rodzin z dziećmi.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP