Zamknij

500 plus. Grzegorz Schetyna: nic co dane - nie będzie odebrane

13.07.2019 08:51
500 plus na pierwsze dziecko 2019. Grzegorz Schetyna zapewnił, że PO utrzyma świadczenie
fot. PAP/Rafał Guz

Programy socjalne, w tym 500 plus, są potrzebne. Nic co dane, nie będzie odebrane - zapewnił w piątek Grzegorz Schetyna, lider Platformy Obywatelskiej (PO). Podczas Forum Programowego Koalicji Obywatelskiej mówił również o podwyżkach dla budżetówki oraz wieku emerytalnym.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

500 plus, które rząd PiS wprowadził w 2016 roku, od lipca jest wypłacane bez kryterium dochodowego na wszystkie dzieci. 

500 plus - co proponuje Platforma?

Schetyna stwierdził, że jednym z pytań, które słyszy od wyborców, jest "skąd obecna władza wzięła pieniądze?".

Zobacz także

Ludzie się dziwią, mówią: "tak widzimy, że oni przede wszystkim biorą do własnej kieszeni pełnymi garściami, ale się dzielą, dają też ludziom. Ale przecież szastają na lewo i prawo, wydaje się, że to worek bez dna". To ważne pytanie i wymaga odpowiedzi

Grzegorz Schetyna, lider PO

Polityk przekonywał, że "te pieniądze (które ma PiS - przyp. red.) to podwyżki dla nauczycieli, które nie nastąpiły; to podwyżki, których nie dostały pielęgniarki, policja, cała sfera budżetowa".

To są wasze pieniądze, których nie dostaliście, a powinniście byli dostać - zapewnił Schetyna.

Mówił także, że "to są podatki, które nie pozwalają rosnąć płacom, mimo że jest świetna koniunktura".

- Zarobki powinny szybować wysoko w górę. Jeśli zastanawiasz się Polko, Polaku, skąd PiS bierze pieniądze, to spójrz na swój pasek z wypłatą. Te pieniądze powinny tam być, a ich tam nie ma - powiedział.

Polityk ocenił, że na tę sytuację wpływają także "absolutnie chore ceny w sklepach", co prowadzi do tego, że - jak mówił - z programu "500 plus blisko połowę zjada drożyzna". - To już zrobiło się 300 plus, a ile zostanie do końca roku? - pytał.

Lider PO podkreślił, że chce "wyraźnie powiedzieć, że programy socjalne, w tym 500 plus, są potrzebne".

Zobacz także

Powtórzę po raz kolejny - nic co dane, nie będzie odebrane

Grzegorz Schetyna, lider PO

"To był błąd"

Podczas piątkowej konwencji programowej Koalicji Europejskiej Schetyna odniósł się również do kwestii wieku emerytalnego. 

"Proponujemy zupełnie inną politykę. Musi być ona oparta na stałym dialogu i szczerości. To nas musi odróżniać od obecnej, dzisiejszych władzy. Nawet jeśli ma to oznaczać przyznanie się do błędu" - podkreślił Schetyna.

Dlatego, jeśli pada pytanie o wiek emerytalny, o słynne 67 lat, to przyznajemy - to był błąd. Można to było przeprowadzić na zasadzie dobrowolności i zachęt, a nie przymusu

Grzegorz Schetyna, lider PO

Wciąż nie wiadomo ile ugrupowań wystartuje na wspólnej liście Koalicji Obywatelskiej. Obecnie tworzy ją Platforma Obywatelska, Nowoczesna i Inicjatywa Polska. Akces to koalicji zgłosiła również Wiosna, SLD i PSL.

Ludowcy uzależniają swój wspólny start z PO od odcięcia się od lewicowych ugrupowań. Najbliższe wybory parlamentarne odbędą się najprawdopodobniej w październiku.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP