Zamknij

500 plus na ferie zimowe. Jak aktywować bon turystyczny?

19.01.2022 11:04
500 plus na ferie zimowe
fot. Marek BAZAK/East News

Bon turystyczny nadal jest do wykorzystania. Rząd przedłużył ważność tzw. wakacyjnego 500 plus, z którego można skorzystać m.in. w czasie ferii zimowych – przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Bon turystyczny to nowe świadczenie wprowadzone w czasie pierwszej fali pandemii. Nie są to pieniądze wypłacane do ręki, a środki, które z założenia mają wspomóc przedsiębiorców, którzy ucierpieli przez lockdown. 

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazuje rodzicom 500 złotych w formie bonu turystycznego, który można wykorzystać m.in. w hotelach czy w pensjonatach. Do tej pory z tej możliwości skorzystało ponad 3,2 mln Polaków.

500 plus na ferie zimowe

- Ponad 3,2 mln Polaków aktywowało już bon turystyczny na kwotę prawie 2,9 mld zł. Dane pokazują, że Polacy, z wykorzystaniem Platformy Usług Elektronicznych ZUS, wciąż chętnie korzystają z bonów turystycznych.  – mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

 

ZUS przypomina, że ferie zimowe to doskonała okazja do wykorzystania bonu turystycznego. W sobotę 15 stycznia w pięciu województwach uczniowie rozpoczęli dwutygodniowe wolne. W zależności od województwa przerwa od lekcji nastąpi między 15 stycznia a 27 lutego 2022 roku.

Bon turystyczny może sfinansować pobyt w hotelu czy w pensjonacie, a także imprezę turystyczną. „Płatności bonami turystycznymi przyjmuje obecnie ponad 28 tys. przedsiębiorców i organizacji pożytku publicznego, świadczących usługi hotelarskie lub oferujących imprezy turystyczne w Polsce” – przypomina ZUS.

W roku szkolnym 2021/2022 ferie zimowe będą organizowane w następujących terminach:

  • 17-30 stycznia 2022 r. województwa: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie
  • 24 stycznia – 6 lutego 2022 r.  województwa: podlaskie, warmińsko-mazurskie
  • 31 stycznia –13 lutego 2022 r. województwa: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie
  • 14-27 lutego 2022 r. województwa: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie

 

Dla kogo bon turystyczny? Jak go aktywować?

Bon na kwotę 500 zł przysługuje jednorazowo na każde dziecko w rodzinie, które nie skończyło 18 lat.  Bon w wysokości 1000 zł przysługuje na dzieci niepełnosprawne. W jaki sposób wykorzystać bon?

Jak wyjaśnia ZUS, realizacja tego świadczenia odbywa się z wykorzystaniem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Rodzic lub opiekun dziecka do 18. roku życia może aktywować bon. Wystarczy, że po wejściu na PUE uzupełni swoje dane kontaktowe, a następnie aktywuje bon. Po aktywacji uprawniony otrzymuje specjalny kod, który należy podać podmiotowi turystycznemu podczas dokonywania płatności bonem. Każda płatność jest potwierdzana jednorazowym kodem autoryzacyjnym wysłanym w SMS.

- Bon turystyczny nadal cieszy się dużym zainteresowaniem. Ponad 3,2 mln Polaków aktywowało już bony turystyczne na kwotę blisko 2,9 mld zł. Od początku funkcjonowania programu ZUS przekazał podmiotom turystycznym środki z tytułu płatności bonem na łączną kwotę ponad 2 mld zł – mówi profesor Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

RadioZET.pl/ZUS