Zamknij

500 plus. Ponad 100 gmin nie rozpoczęło wypłat dla rodzin

14.08.2019 07:18
500 plus na 1 dziecko 2019. Złożono już ponad 3,2 mln wniosków. Kiedy wypłata?
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News (ilustracyjne)

Ponad 3,2 mln wniosków złożono o wypłatę nowego 500 plus od początku lipca. „W ramach tego programu do rodzin trafiło 700 milionów złotych” – poinformowała Bożena Borys-Szopa, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. Jednak 100 gmin nie rozpoczęło jeszcze wypłat z rządowego programu.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

500 plus, sztandarowy program prorodzinny rządu PiS, od 1 lipca jest wypłacany na każde dziecko do 18 lat, bez względu na dochód osiągany przez rodzinę.

500 plus — ile złożono wniosków?

Jak poinformowała we wtorek Bożena Borys-Szopa — minister rodziny, pracy i polityki społecznej — dotychczas złożono ponad 3,2 milionów wniosków o 500 plus.

Zobacz także

Rozpatrzono już około 60 procent wniosków i rodzice dostali zwrotną informację. W ramach programu do rodzin trafiło już w sumie 700 milinów złotych – podkreśliła.

Minister rodziny przypomniała, że na rozpatrzenie wniosków samorządy mają trzy miesiące. Zwróciła uwagę, że nie wszystkie gminy rozpoczęły wypłaty świadczeń.

Na ponad 2470 gmin około 100 gmin nie rozpoczęło jeszcze wypłat.

Bożena Borys-Szopa

Złożenie wniosku w okresie lipiec-wrzesień gwarantuje wypłatę świadczenia z wyrównaniem od lipca. Po tym terminie będzie ono przyznawane i wypłacane z wyrównaniem od miesiąca złożenia wniosku.

Zobacz także

Dobry start — ile złożono wniosków?

Od lipca trwa także nabór wniosków o tzw. wyprawkę szkolną z programu Dobry start. Wiceminister rodziny Stanisław Szwed poinformował, że do tej pory złożono ich ponad 1,7 mln. Podkreślił, że wnioski można składać do końca listopada.

Szwed przypomniał, że od sierpnia weszły w życie zmiany w 300 plus. Obecnie o pieniądze mogą się starać również uczniowie szkół dla dorosłych i policealnych, przy zachowaniu kryterium wieku do 20 lat i 24 lat w przypadku osób z niepełnosprawnościami.

Świadczenie z programu Dobry start w wysokości 300 złotych przysługuje raz w roku na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20 lat.

Od początku lipca wnioski na oba programy można składać drogą elektroniczną: za pośrednictwem kanałów bankowości elektronicznej, portalu Emp@tia i platformy usług elektronicznych ZUS. Od 1 sierpnia wnioski można składać także drogą papierową: w urzędzie lub za pośrednictwem poczty.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP