Zamknij

500 plus. Strajk pracowników socjalnych może opóźnić wypłatę świadczenia

Piotr Drabik
23.04.2019 08:14
500 plus na 1 dziecko 2019. Strajk pracowników socjalnych może opóźnić wypłatę
fot. Karolina Misztal/REPORTER/East News (ilustracyjne)

Wkrótce 40 tys. pracowników pomocy społecznej może rozpocząć strajk. To skutecznie opóźni wypłatę świadczenia 500 plus, które od lipca ma być wypłacane również na pierwsze dziecko. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Zagłosuj

Czy 500 plus powinno być wypłacane bogatym rodzinom?

Liczba głosów:

500 plus, czyli comiesięczne świadczenie na drugie i każde kolejne dziecko, ma być rozszerzone od lipca tego roku. W ubiegłym tygodniu rząd przyjął projekt ustawy w sprawie poszerzenia programu także o pierwsze dziecko.  

Zobacz także

Strajk zablokuje wypłatę 500 plus?

Według dziennika „Rzeczpospolita” istnieje ryzyko, że wnioski o przyznanie 500 plus dla milionów polskich rodzin w nowym okresie zasiłkowym będą rozpatrywane z opóźnieniem. Każdego roku pracownicy społeczni rozpatrywali 5 mln wniosków w sprawie świadczenia. Od lipca dojdzie kolejne 2 mln.

Powodem ma być planowany protest 40 tys. pracowników pomocy społecznej. To oni zajmują się przyjmowaniem wniosków o 500 plus i przyznawaniem tych świadczeń.

Czego domagają się pracownicy pomocy społecznej? Zdaniem dziennika nie tylko podwyżek bardzo niskich pensji (obecnie średnio 1902 zł na rękę), ale również zmiany systemu udzielania przez państwo pomocy. Istniejący, zamiast działać zawczasu, skupia się na reagowaniu na największe patologie w najtrudniejszych rodzinach.

– Tego strajku by nie było, gdyby przez ostatnie pół roku naszego protestu rząd podjął z nami rozmowy – podkreślił Paweł Maczyński, przewodniczący Federacji Związkowej Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej, w rozmowie z „Rz”.

Cytowany prof. Piotr Broda-Wysocki z Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych ocenił, że „ten zawód nigdy nie był dowartościowany, a wymagania stawiane kandydatom do tej pracy są ogromne”. „Ale teraz czara goryczy się przelała. Tak jak dla nauczycieli tą kroplą było ogłoszenie 500 złotych na krowę, dla pracowników socjalnych było rozszerzenie 500 plus na pierwsze dziecko” – powiedział.

Według niego „pracownicy socjalni mają ogromne poczucie niesprawiedliwości, że w kraju więcej pieniędzy należy się tym, którzy nic nie robią i żyją z zasiłków, niż im, którzy te pieniądze przyznają”. Ekspert dodał, że „w tym proteście nie chodzi wyłącznie o czynnik ekonomiczny, ale przede wszystkim o godność i sprawiedliwość społeczną”

Zobacz także

500 plus – zasady

Obecnie świadczenie jest przyznawane na drugie i kolejne dziecko. Na pierwsze jest wypłacane tylko po spełnieniu kryteriów dochodowych – 800 zł netto miesięcznie na osobę w rodzinie lub 1200 zł netto w rodzinie, której członkiem jest dziecko z niepełnosprawnością.

Po rozszerzeniu programu 500 plus będzie przysługiwać na wszystkie dzieci do 18 lat. Prawo do świadczenia będą miały również dzieci umieszczone w placówkach opiekuńczo-wychowawczych (do 18. roku życia).

Wnioski o przyznanie świadczenia na nowych zasadach, czyli bez kryterium dochodowego, będzie można składać w dwóch formach: w wersji papierowej – od 1 sierpnia, a w wersji elektronicznej – od 1 lipca.

Po zmianach na program 500 plus w tym roku trzeba będzie przeznaczyć około 31 mld zł, a w przyszłym o 10 mld zł więcej.

Zobacz także

RadioZET.pl/Rzeczpospolita/PAP/PTD