Zamknij

500 plus. Samorządy apelują o więcej pieniędzy na obsługę programu

Piotr Drabik
17.04.2019 18:26
500 plus na 1 dziecko 2019. Samorządy apelują o więcej pieniędzy na obsługę programu
fot. Grzegorz Olkowski/Polska Press/East News (ilustracyjne)

Samorządowcy apelują o zwiększenie dofinansowania na obsługę programu 500 plus. Wskazują, że od lipca urzędnicy będą mieli do obsługi znacznie więcej rodzin. Od tego roku świadczenie przysługiwać ma także na pierwsze dziecko.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Zagłosuj

Czy 500 plus powinno być wypłacane bogatym rodzinom?

Liczba głosów:

500 plus na pierwsze dziecko ma zacząć obowiązywać od 1 lipca 2019 roku. Projekt ustawy w tej sprawie przyjął rząd na wtorkowym posiedzeniu. Dzień później opiniowaniem zajęła się komisja wspólna rządu i samorządu terytorialnego.

Ile kosztuje 500 plus na pierwsze dziecko?

Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed zaznaczył, że rozszerzenie programu wiąże się ze wzrostem nakładów na jego realizację. W tym roku ma być to jeszcze dodatkowo prawie 10 mld zł. - Łączne środki w 2020 roku na realizację programu to 41 mld zł - poinformował.

Zobacz także

Podkreślił, że nowelizacja wprowadzi też kilka istotnych korekt, w tym w zakresie obsługi programu. - Zmieniany zasady przyznawania świadczenia 500 plus - nie będzie to w formie decyzji administracyjnej, ale będzie to w formie informacji - powiedział Szwed.

Ponadto - jak podkreślił - w programie nie będzie już kryterium dochodowego, przez co wnioski o przyznanie świadczenia będą krótsze i nie będzie konieczności sprawdzenia dochodów członków rodzin. Wyraził nadzieję, że większość osób będzie składać wnioski drogą elektroniczną.

Szwed poinformował, że nowela dokonuje też zmiany wysokości odpłatności dla gmin za obsługę programu, wydawanie decyzji.

- Dzisiaj to była kwota 1,5 procent (dotacji celowej z budżetu państwa na realizację świadczenia wychowawczego - przyp. red.), proponujemy tutaj dokonać zmiany - od lipca do końca roku - 1,2 procenta na obsługę programu i od 2020 roku - 0,85 procenta - powiedział Szwed.

Zobacz także

Samorządy proszą o więcej pieniędzy

Marek Wójcik ze Związku Miast Polskich podkreślił w imieniu strony samorządowej komisji, że w warstwie merytorycznej projekt nowelizacji przynosi wiele pozytywów m.in. objęcie świadczeniem 500 plus dzieci z domów dziecka.

Natomiast "małym minusem" programu - jak mówił Wójcik - jest kwestia środków na obsługę administracyjną. Wskazywał, że 1,5 proc. nie było kwotą wygórowaną na obsługę administracyjną przez samorządy programu 500 plus.

- Szukając kompromisu proponujemy, abyście państwo zechcieli odstąpić od obniżania tego poziomu do 0,85 procenta i pozostali na wartości 1,2 procenta To jest z naszej strony forma kompromisu między 1,5 procenta dzisiaj a 0,85 procenta, spotkajmy się w połowie mniej więcej drogi. Prosimy o to, abyście się państwo zgodzili na to, aby na obsługę administracyjną tych zadań była kwota 1,2 procenta - mówił do przedstawicieli rządu Wójcik.

Szwed odpowiedział, że nie ma możliwości, aby mógł zadeklarować podniesienie kwoty z 0,85 do 1,2 proc.

Wskazywał, że ścieżka administracyjna obsługi programu 500 plus będzie po nowelizacji znacznie krótsza i stąd przyjęte rozwiązanie 0,85 proc. na obsługę. Dodał, że w wartościach bezwzględnych samorządy otrzymają wyższe środki na obsługę programu.

Wójcik ripostował, że samorządy dostaną o 10 proc. środków więcej, ale "do obsługi" będzie prawie dwa razy więcej dzieci. Apelował o przemyślenie wysokości proc. przekazywanego na obsługę, mówił, że w Sejmie można by zgłosić stosowną autopoprawkę.

Wójcik powiedział, że decyzję, co do ostatecznej opinii, uzależnia od tego, jak przedstawiciele strony rządowej odniosą się do "kompromisowej propozycji strony samorządowej". - W warstwie merytorycznej oceniamy tę regulację (nowelę - przyp. red.) pozytywnie, w warstwie finansowej niestety negatywnie - powiedział.

Edmund Kaczmarek ze Związku Powiatów Polskich, współprzewodniczący komisji, potwierdził, że strona samorządowa pozytywnie opiniuje sam projekt, ale prosi stronę rządową o zawnioskowanie w autopoprawce o zmianę odsetka na obsługę programu.

Samorządowcy wskazywali, że rząd we wtorek przyjął projekt noweli, nie czekając na opinie komisji wspólnej, co określili jako lekceważenie. Szwed odparł - nie ma mowy o lekceważeniu, a kolejność zasięgnięcia opinii wynika z harmonogramu prac Sejmu i posiedzeń Rady Ministrów.

Zobacz także

500 plus - zasady

Do tej pory świadczenie było przyznawane na drugie i kolejne dziecko. Na pierwsze jest wypłacane tylko po spełnieniu kryteriów dochodowych – 800 zł netto miesięcznie na osobę w rodzinie lub 1200 zł netto w rodzinie, której członkiem jest dziecko z niepełnosprawnością.

Za kilka miesięcy prawo do świadczenia 500 plus będą miały wszystkie dzieci i nastolatkowie do 18. roku życia, również jedynacy bez względu na dochody rodziny.

Wnioski o świadczenie na okres od 1 lipca 2019 r. będzie można składać od 1 sierpnia, zaś drogą elektroniczną od 1 lipca. Złożenie wniosku do końca września gwarantuje przyznanie świadczenia z wyrównaniem od 1 lipca tego roku.

Od momentu uruchomienia na program "Rodzina 500 plus" przeznaczono prawie 68 mld zł (stan na luty 2019 r.). Obecnie z programu korzysta ponad 3,6 mln dzieci (52 proc. wszystkich dzieci do 18 lat).

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD