Zamknij

500 plus. Rafalska skomentowała zapowiedź strajku pracowników socjalnych

Piotr Drabik
29.04.2019 16:49
500 plus na 1 dziecko 2019. Rafalska reaguje na zapowiedź strajku pracowników społecznych
fot. Rafal Oleksiewicz/REPORTER/East News

Pracownicy socjalni to wciąż bardzo słabo opłacana grupa społeczna. O tym, jak są wynagradzani, decydują finalnie samorządy - powiedziała Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. Pracownicy społeczni zapowiadają strajk, który może opóźnić wypłatę świadczenia 500 plus.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Zagłosuj

Czy 500 plus powinno być wypłacane bogatym rodzinom?

Liczba głosów:

500 plus, które od lipca ma być wypłacane także na pierwsze dziecko, może nie trafić terminowo do wszystkich rodzin. Powodem jest zapowiadany strajk pracowników społecznych z całej Polski.

Domagają się nie tylko wyższego wynagrodzenia, ale reformy całego systemu pomocy społecznej.

Czy pracownicy socjalni otrzymają podwyżki?

Do sprawy zarobków pracowników socjalnych odniosła się minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Zobacz także

- Grupa ta (pracownicy społeczni - przyp. red.) pełni jednak bardzo istotną rolę w rozwiązywaniu problemów społecznych. Zgadzam się co do tego, że wynagrodzenia pracowników socjalnych, którzy są pracownikami samorządowymi są niskie - powiedziała Rafalska w wywiadzie dla "Naszego Dziennika". 

Pytana o prawie gotowy projekt rządowy podwyższający pensje pracowników socjalnych z długim stażem, powiedziała, że nie dotyczy on jedynie pracowników socjalnych, ale wszystkich pracowników.

- Chcemy wyłączyć stażowe z minimalnego wynagrodzenia. Umożliwi to ustawa przygotowana przez mój resort, której projekt przeszedł konsultacje społeczne przed Komitetem Rady Ministrów - powiedziała minister dziennikowi.

- Zmiana przepisów ma zapewnić bardziej sprawiedliwy i przejrzysty kształt minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz poprawić sytuację pracowników otrzymujących wynagrodzenie na najniższym poziomie - wyjaśniła Rafalska.

Zobacz także

Czego domagają się pracownicy społeczni?

Jak zauważyła "dzisiaj pracownik z wieloletnim stażem, który zarabia minimalną krajową, dostaje często tyle samo co pracownik, który dopiero zaczyna pracę".

- Także część pracowników socjalnych jest wynagradzana w niektórych samorządach na poziomie minimalnego wynagrodzenia. Dzieje się tak mimo ich długiego stażu pracy. Mamy nadzieję, że dzięki temu część pracowników, którzy są nisko wynagradzani, a mają dłuższy staż pracy, zyska - stwierdziła Rafalska.

Dodała, że jeśli pracownik ma dziesięcioletni staż pacy, to jego wynagrodzenie wzrośnie o 10 proc., a jeżeli dwudziestoletni to o 20 proc.

Jak podawała w ubiegłym tygodniu "Rzeczpospolita" strajk może objąć 40 tys. pracowników socjalnych z całej Polski.

Poza podwyżkami bardzo niskich pensji (średnio 1902 zł na rękę), oczekują również zmiany systemu udzielania przez państwo pomocy. Ich daniem obecnie skupia się głównie na reagowaniu na największe patologie w najtrudniejszych rodzinach, zamiast im zawczasu przeciwdziałać.

Wywiad Rafalskiej dla "Naszego Dziennika" ostro skrytykowała Polska Federacja Związkowa Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej. 

"Dowiedzieliśmy się więc, że pracownicy pomocy społecznej sporadycznie uskarżali się na swój los, a więc może nie było im tak źle. Co więcej Minister twierdzi, że dopiero teraz słyszy o groźbie strajku, choć to właśnie do niej adresowaliśmy pismo o takim ryzyku 31.08.2018 roku" - napisała  na Facebooku organizacja.

Zdaniem Pawła Maczyńskiego, przewodniczącego Polskiej Federacji Związkowej Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej oraz członka Rady Pomocy Społecznej, "pani minister nie mówi całej prawdy".

- Wyłączenie stażowego z minimalnego wynagrodzenia to dobry pomysł, ale rząd zapomina, że w przypadku pracowników pomocy społecznej jest coś takiego, jak dodatek terenowy. Po wyłączeniu stażowego w jego miejsce po prostu włożony zostanie dodatek terenowy, czyli znowu poszkodowani będą ci najmniej zarabiający - powiedział Maczyński w rozmowie z "Super Expressem". 

Zapewnił, że "nie ma możliwości" zawieszenia planowanej akcji strajkowej.

Zobacz także

RadioZET.pl/Nasz Dziennik/PAP/Super Express/PTD