Zamknij

500 plus. Przez 18 lat rodziny mogą dostać nawet 400 tys. złotych

11.09.2019 15:06
500 plus na 1 dziecko 2019. Przez 18 lat rodziny mogą dostać nawet 400 tys. złotych
fot. Krystian Maj/KPRM

– Przez 18 lat rodzina z trójką dzieci otrzyma 324 tys. zł tylko z programu 500 plus – powiedziała Bożena Borys-Szopa, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

500 plus od lipca tego roku jest dostępne również na pierwsze dziecko – bez kryterium dochodowego.

Bożena Borys-Szopa – minister rodziny, pracy i polityki społecznej – powiedziała w TVP Info, że resort rodziny „pokusił się o obliczenia”, z których wynika, że w ciągu 18 lat funkcjonowania programu 500 plus rodzina z trójką dzieci otrzyma od państwa 324 tys. złotych.

Zobacz także

Przy czwórce dzieci to jest znacznie powyżej 400 tysięcy złotych – dodała.

Oceniła jednocześnie, że programy społeczne, które kierują pieniądze do rodzin – m.in. 500 plus lub 300 plus na wyprawkę szkolną, to są „olbrzymie kwoty”, które „stanowią w budżetach rodzinnych pokaźne kwoty”.

Szefowa resortu rodziny przekonywała także, iż polskie rodziny bardzo dobrze odbierają ten program.

Przekonują ją o tym – mówiła – Polacy na tysiącach spotkań, które „są za chyba wszystkimi ministrami tego rządu, a przede wszystkim za premierem”.

500 plus – zasady

Od 1 lipca rodzice mogą składać wnioski o 500 plus na każde dziecko do 18. roku życia, bez względu na dochód osiągany przez rodzinę.

Zobacz także

Z kolei świadczenie z programu Dobry start w wysokości 300 zł przysługuje raz w roku na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20 lat. Dzieci niepełnosprawne, uczące się w szkole, mogą otrzymać świadczenie do ukończenia przez nie 24 lat.

Od 1 sierpnia o świadczenie mogą ubiegać się także uczniowie szkół dla dorosłych i szkół policealnych. Termin składania wniosków upływa 30 listopada.

Od początku lipca wnioski na oba programy można składać drogą elektroniczną: za pośrednictwem kanałów bankowości elektronicznej, portalu Emp@tia oraz platformy usług elektronicznych ZUS. Od 1 sierpnia wnioski można składać także drogą papierową: w urzędzie lub za pośrednictwem poczty.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP