Zamknij

500 plus. PSL proponuje wypłatę świadczenia także studentom

Piotr Drabik
03.06.2019 12:36
500 plus na 1 dziecko 2019. PSL chce rozszerzyć świadczenie także dla studentów
fot. Sejm RP/Flickr/CC BY 2.0 (ilustracyjne)

Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego, zaproponował rozszerzenie świadczenia 500 plus. Jego zdaniem powinni z niego korzystać również studenci. PSL wystąpił z Koalicji Europejskiej i przystąpił do budowy własnego bloku politycznego przed jesiennymi wyborami.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

500 plus, które jest wypłacane od trzech lat, to sztandarowy program społeczny rządu PiS. Opozycyjni politycy również starają się zaproponować swoją wizję świadczenia prorodzinnego. 

W sobotę, po obradach Rady Naczelnej PSL, swoją wizję 500 plus zaproponował lider ludowców Władysław Kosiniak-Kamysz.

Zobacz także

500 plus także dla studentów?

- Chcemy uzupełniać programy wprowadzone w tej kadencji, tak jak 500 plus. Chcemy, żeby było dla tych, którzy uczą się, studiują i skończyli 18 rok życia. Do końca studiów 500 plus powinno być dostępne. To jest bardzo ważne, żeby premiować talenty - tłumaczył prezes PSL.

Poinformował dodatkowo, że Rada Naczelna PSL podjęła uchwałę o budowie bloku wyborczego na wybory parlamentarne pod nazwą Koalicja Polska. Do współpracy zaprosił ugrupowania, którym bliskie są "wartości chrześcijańskie, demokratyczne, ludowe i narodowe".

- Wierzymy, że jest miejsce w opozycji dla konserwatystów, chadeków, ludowców dla tych wszystkich, którzy może nie znaleźli swojego najlepszego miejsca w ostatnich wyborach i nie poszli do tych wyborów. O te głosy będziemy chcieli zawalczyć - podkreślił Kosiniak-Kamysz.

Zobacz także

Ludowcy chcą obniżenia podatków

Prezes PSL przedstawił również inne propozycje nowej koalicji. - Po pierwsze bezpłatne i darmowe leki, w tym szczepienia. To jest wielki koszt dla rodziców, którzy potrzebują wsparcia - powiedział Kosiniak-Kamysz.

Przekazał, że postuluje wprowadzenie emerytury bez podatku. - To jest bardziej popierane rozwiązanie, niż trzynasta emerytura - mówił Kosiniak- Kamysz.

Zadeklarował również wsparcie dla aktywnych rolników poprzez 1200 zł dopłaty minimalnej do hektara oraz "zerowy VAT" dla produktów zdrowej żywności. - Taki wniosek zgłosimy już w tym Sejmie - stwierdził prezes PSL.

W trakcie konferencji zapowiedział także wprowadzenie "bezpiecznego Internetu" oraz obniżkę PIT-u do 10 procent dla samozatrudnionych. - To jest niezwykle potrzebne przy rosnących składkach na ZUS - mówił Kosiniak-Kamysz.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP