Zamknij

500 plus na pierwsze dziecko. Na co Polacy wydadzą świadczenie?

18.09.2019 17:12
500 plus na 1 dziecko 2019. Na co Polacy zamierzają wydać świadczenie?
fot. NadyaEugene/Shutterstock (ilustracyjne)

Jedna trzecia rodziców wydaje pieniądze z programu Rodzina 500 plus na edukację swoich dzieci. Jak pokazała analiza Izby Zarządzania Funduszami i Aktywami przez ARC Rynek i Opinia, część beneficjentów zamierza oszczędzać świadczenia na przyszłość.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

500 plus od lipca tego roku jest wypłacane rodzinom na wszystkie dzieci. W jaki sposób beneficjenci rządowego programu wydają otrzymane pieniądze? Odpowiedzi na to pytanie przyniosła analiza Izby Zarządzania Funduszami i Aktywami przez ARC Rynek i Opinia.

Większość osób, która otrzyma świadczenie, zamierza przeznaczyć je na wydatki związane z wychowaniem dzieci. Najczęściej na edukację (30 proc.) - na przykład korepetycje czy artykuły szkolne.

Zobacz także

Polacy chcą też inwestować 500 plus

W dalszej kolejności znalazły się ogólne potrzeby dziecka (27 proc.) oraz ubrania i gadżety (18 proc.). Pokrycie bieżących wydatków z 500 plus zadeklarowało 9 proc. badanych, rozrywkę – 8 proc., zakup żywności – 7 proc. oraz sfinansowanie wyjazdów wakacyjnych – 6 proc.

Pieniądze z programu 500 plus na pierwsze dziecko traktujemy jako „bonus”, który pozwala nieco poluzować dyscyplinę finansową, szczególnie w momencie, gdy mamy więcej dzieci i już korzystamy z tego programu społecznego. Dlatego rodzice, którzy otrzymali środki także na pierwsze dziecko, przeznaczają je głównie na pokrycie bieżących wydatków – podkreślił prof. Marcin Dyl z Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami.

Okazało się również, że nie wszyscy rodzice chcą wydawać na bieżąco pieniądze z rządowego programu.

W sumie 15 proc. rodziców planuje odłożyć pozyskane z programu środki między innymi, aby zabezpieczyć przyszłość finansową swoich dzieci. Sześć procent badanych zamierza w tym celu odłożyć środki z programu 500 plus na lokacie, 5 procent skorzystać z przysłowiowej skarpety, a kolejne 4 proc. wpłacić fundusze na rachunek oszczędnościowy.

Zobacz także

Na co wydamy 500 plus?
fot. ABC Rynek i Opinia

– To zdecydowanie wyższy odsetek niż wśród ogółu Polaków, którzy oszczędzają. Jak podają różne źródła, z myślą o przyszłości odkłada jedynie 5-6 procent z nas. W mojej opinii to swego rodzaju wartość dodana tego programu: coraz więcej Polaków zaczyna myśleć o oszczędzaniu – wskazał prof. Dyl.

Jak przeprowadzono ankietę?

Badanie zostało przeprowadzone przez ARC Rynek i Opinia metodą CAWI (Computer-Assisted Web Interview) na reprezentatywnej próbie Polaków w wieku 20-55 lata, będących beneficjentami modyfikacji programu 500 plus, rozszerzającej go o pierwsze dziecko. Zebrana próba była reprezentatywna dla populacji Polski ze względu na płeć, wiek, poziom wykształcenia oraz wielkość miejscowości zamieszkania.

Zobacz także

RadioZET.pl/mat. prasowe