Zamknij

500 plus. „Pierwsze wypłaty świadczenia powinny nastąpić jeszcze w lipcu”

17.06.2019 11:23
500 plus na 1 dziecko 2019. Minister Borys-Szopa zapowiada wypłaty jeszcze w lipcu
fot. PAP/Andrzej Grygiel

Ministrowie z resortu rodziny, pracy i polityki społecznej rozpoczęli objazd po województwach w związku z rozszerzeniem programu 500 plus. Szefowa ministerstwa Bożena Borys-Szopa zapowiedziała, że „pierwsze wypłaty świadczenia na pierwsze dziecko – bez kryterium dochodowego – powinny nastąpić jeszcze w lipcu".

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

500 plus w nowej formule będzie dostępne od 1 lipca. Od tego dnia przyjmowane będą wnioski o świadczenie drogą elektroniczną, a papierową – od 1 sierpnia.

Ministrowie w regionach o 500 plus

W poniedziałek we wszystkich regionach resort rodziny rozpoczął akcję informacyjną na temat rozszerzonego programu Rodzina 500 plus. 

Minister Bożena Borys-Szopa oraz jej zastępcy Stanisław Szwed, Krzysztof Michałkiewicz, Marcin Zieleniecki i Kazimierz Kuberski odwiedzili w poniedziałek województwa: śląskie, małopolskie, lubelskie, podkarpackie, pomorskie i mazowieckie.

Zobacz także

W kolejnych dniach wiceministrowie pojadą do pozostałych 10 województw.

– Chcemy obalić mit, jakoby chcielibyśmy wypłaty dokonać w październiku. Nie, rządowi premiera Mateusza Morawieckiego bardzo zależy na tym, żeby wypłaty były w miarę możliwości jak najszybciej. Jestem przekonana, że nasze samorządy będą się starały – powiedziała Borys-Szopa w Katowicach.

Zadeklarowała, że zamierza odwiedzić gminę, której samorząd jako pierwszy wypłaci świadczenie.

Zobacz także

Jestem przekonana co do tego, że będą (w lipcu – przyp. red.) pierwsze wypłaty, ponieważ wiem, że samorządy są gotowe – tak było 3,5 roku temu, tak było co roku, więc jestem przekonana, że pierwsze wypłaty będą. Pieniądze 1 lipca będą na koncie samorządów na pewno.

Bożena Borys-Szopa

500 plus – zasady

Minister zaapelowała, by rodzice nie czekali ze składaniem wniosków o świadczenie do sierpnia, ale składali je w miarę możliwości drogą elektroniczną już od początku lipca.

– Wówczas jest szansa, że już w lipcu te pierwsze pieniądze trafią, a pamiętajmy o tym, że przed nami wakacje, więc na pewno nowe 500 złotych przyda się rodzinie – mówiła minister.

Według nowych zasad od 1 lipca świadczenie 500 plus będzie przysługiwało na każde dziecko do 18. roku życia, bez kryterium dochodowego.

Dotąd środki były przekazywane na drugie dziecko, a uzyskanie środków na pierwsze było uzależnione od dochodu w rodzinie. Teraz, jak mówiła minister, środki otrzyma dodatkowo ponad 6,8 mln dzieci.

Wsparcie trafi w sumie do 4,4 mln polskich rodzin.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP