Zamknij

500 plus. Aby nie stracić 1500 zł, trzeba złożyć wniosek do 30 września

24.09.2019 12:02
500 plus na 1 dziecko 2019. Do kiedy złożyć wniosek? 30 września mija ważny termin
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News (ilustracyjne)

Zbliża się ważny termin dla rodziców, którzy chcą skorzystać ze świadczenia 500 plus. Osoby, które chcą otrzymać pieniądze za okres lipiec-wrzesień, muszą złożyć wniosek do 30 września.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

500 plus w rozszerzonej formule wypłacane jest od 1 lipca tego roku. Miesięczne świadczenia w wysokości 500 złotych rodzice lub prawni opiekunowie mogą otrzymać na każde dziecko.

W sumie rządowym programem objęte jest 6,8 mln dzieci. Z kolei od 1 lipca do 13 września rodzice złożyli łącznie 4,2 mln wniosków o wypłatę 500 plus.

Zobacz także

500 plus – do kiedy złożyć wniosek?

Jednak nie wszyscy rodzice wiedzą, że składając wnioski po 30 września, mogą stracić trzy transze wypłaty 500 plus (od lipca do września).

Terminu 30 września muszą przestrzegać także rodzice jedynaków, dopiero przystępujący do programu.

Ministerstwo Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej (MPRiPS) przypomniało, że jeśli rodzic dziecka złoży wniosek po 30 września, świadczenie będzie przysługiwać od miesiąca złożenia wniosku bez wyrównania za miesiące minione.

W rezultacie – straci 1500 złotych, które przysługuje z rządowego programu. 

Gorąco zachęcam tych, którzy tego jeszcze nie zrobili, do złożenia wniosku do końca września. Inaczej pieniądze za minione 3 miesiące przepadną. Złożenie wniosku w październiku, listopadzie czy później oznacza, że świadczenie zostanie przyznane od miesiąca złożenia wniosku, bez wyrównania wstecz. Naprawdę warto się pospieszyć, złożenie wniosku przez internet jest naprawdę proste i szybkie.

Bożena Borys-Szopa

500 plus – wnioski

Wnioski o wypłatę świadczenia z programu Rodzina 500 plus można składać na dwa sposoby: papierowo lub internetowo.

Rodzice, którzy wolą tradycyjną formę składania wniosków, powinni to zrobić przede wszystkim bezpośrednio w gminie. Z kolei e-wniosek o świadczenie wychowawcze można złożyć za pomocą portalu empatia.mrpips.gov.pl, bankowości elektronicznej oraz PUE ZUS.

Zobacz także

W nowej odsłonie programu zniesione zostało kryterium dochodowe. To oznacza, że rodzice nie muszą dokumentować swojej sytuacji dochodowej. Ponadto prawo do świadczenia wychowawczego nie jest już uzależnione od ustalenia alimentów na dziecko od drugiego rodzica w przypadku wniosków składanych przez rodziców samotnie wychowujących dziecko.

Finalnie zlikwidowany został obowiązek rozstrzygania o przyznaniu świadczenia wychowawczego w drodze decyzji administracyjnej. Teraz wydawana jest szybsza i mniej pracochłonna informacja o przyznaniu świadczenia.

Świadczenie wychowawcze z programu Rodzina 500 plus przysługuje na dzieci w wieku do ukończenia 18 roku życia bez względu na dochody uzyskiwane przez rodzinę.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP