Zamknij

500 plus. Borys-Szopa: pieniądze są zabezpieczone

02.10.2019 14:19
500 plus na 1 dziecko 2019. Borys-Szopa: pieniądze są zabezpieczone
fot. PAP/Andrzej Grygiel

– Pieniądze na świadczenie 500 plus są zabezpieczone zarówno do końca tego roku, jak i w budżecie na przyszły rok – zapewniła Bożena Borys-Szopa, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

500 plus, które od lipca tego roku jest przyznawane także na pierwsze dziecko, jest finansowane ze środków rządowych i przekazywane przez samorządy. Problemy z regularną wpłatą środków na wypłatę świadczeń w ostatnich dniach zgłaszał m.in. prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. 

Podczas konferencji prasowej w Knurowie (woj. śląskie) minister Borys-Szopa zapewniła, że pieniądze na 500 plus regularnie są przekazywane samorządom.

Zobacz także

Pozostaje mi tylko apelować przede wszystkim do [...] samorządowców, ale także polityków, żeby nie grali emocjami rodzin, i żeby rodzin nie brali za zakładników swoich programów politycznych. Rozumiem, kampania rządzi się swoimi prawami, ale może byśmy próbowali stonować emocje kampanijne, zwłaszcza jeśli chodzi o rodziny.

Bożena Borys-Szopa

Szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej odniosła się w ten sposób do informacji części samorządowców o tym, że środki na wypłatę 500 plus nie są przekazywane na czas.

Borys-Szopa zapewniła, że na przykład Gliwice, gdzie prezydentem jest szef Związku Miast Polskich Zygmunt Frankiewicz, dostały całość środków na październik we wtorek.

Zobacz także

– Wiem od pana wojewody śląskiego, że w dniu wczorajszym całość zapotrzebowana przez pana prezydenta Gliwic została przelana na konto miasta – zapewniła minister, precyzując, iż chodzi o środki na wypłatę świadczenia 500 plus w Gliwicach w październiku tego roku.

O problemach z przekazywaniem środków na 500 plus mówili też wcześniej samorządowcy z Warszawy, czemu zaprzeczał resort rodziny i pracy.

Możemy być spokojni – pieniądze na 500 plus są zabezpieczone do końca tego roku, a w budżecie na przyszły rok również. Więc 500 plus dla rodzin, bez kryterium dochodowego, na wszystkie dzieci w rodzinie, są zagwarantowane w budżecie.

Bożena Borys-Szopa

Zwróciła uwagę, że środki na to świadczenie zawsze były wypłacane w transzach. „To nie jest żadna nowość – od samego początku programu one były wypłacane w transzach” – mówiła.

500 plus – zasady

Program Rodzina 500 plus w nowej odsłonie zakłada przyznanie świadczenia wszystkim dzieciom do 18 lat, bez względu na dochód osiągany przez rodzinę.

Osoby, które mają przyznane do 30 września tego roku świadczenie wychowawcze na drugie i kolejne dzieci, składają jeden wspólny wniosek o ustalenie prawa do świadczenia na wszystkie dzieci.
Od początku lipca wnioski o świadczenie można składać drogą elektroniczną: za pośrednictwem kanałów bankowości elektronicznej, portalu Emp@tia oraz platformy usług elektronicznych ZUS. Od 1 sierpnia jest to możliwe także drogą tradycyjną, w formie papierowej.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP