Zamknij

500 plus. Więcej pracy dla urzędników przy wnioskach

27.06.2019 13:37
500 plus na 1 dziecko 2019. Więcej pracy dla urzędników przy wnioskach. Od kiedy?
fot. Andrzej Hulimka/REPORTER/East News (ilustracyjne)

Pomimo wakacji urzędników w całej Polsce czeka od poniedziałku mnóstwo pracy. Od 1 lipca będą przeglądać wnioski o wypłatę świadczenia 500 plus. Rząd PiS zachęca rodziców do jak najszybszego składania wniosków, a pracownicy socjalni już szykują się na nadgodziny.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

500 plus od początku lipca będzie przyznawane również na pierwsze dziecko w rodzinie, a nie jak dotychczas na drugie i każde kolejne. 

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki zachęca rodziców do jak najszybszego składania wniosków o wypłatę świadczenia. Od 1 lipca można to zrobić elektronicznie, a od 1 sierpnia tradycyjnie w urzędzie. 

Zobacz także

Dodatkowe wakaty i nadgodziny w urzędach

Urzędników w całej Polsce od przyszłego tygodnia czeka mnóstwo pracy przy realizacji wniosków o 500 plus. Na przykład we Wrocławiu w porównaniu do zeszłego roku wniosków będzie prawie trzykrotnie więcej.

– Zatrudniliśmy dodatkowo 20 osób młodych studiujących i oni będą nas wspomagać w realizacji tego zadania – podkreślił Andrzej Mańkowski, wiceszef MOPS we Wrocławiu w rozmowie z Radiem ZET.

Pracownicy socjalni musieli wziąć urlopy wcześniej, aby od 1 lipca pracować dłużej — nawet od godz. 6 rano i również w soboty.

Z kolei związkowcy alarmują, że wprowadzenie nowego 500 plus to „okres niepewności” dla pracowników socjalnych.

Do tradycyjnego gorącego okresu zasiłkowego związanego z koniecznością pracy w godzinach nadliczbowych dojdzie niepewność, co do zmniejszenia i tak już niskich wynagrodzeń lub nawet utraty etatów. Wszystko przez system dotacji do obsługi programu, który procentowo ma być niższy od dotychczasowego. Tym samym małe gminy zmuszone będą zmierzyć się z koniecznością wyłożenia własnych środków na zapewnienie płynności, a duże jak np. Warszawa w latach ubiegłych dokonają zwrotu niewykorzystanych środków, które mogły być przeznaczone na podniesienie pensji pracowników” – napisała na Facebooku Polska Federacja Związkowa Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej.

Zobacz także

Jak wskazał portal Prawo.pl, obecnie na obsługę 500 plus gminom przysługuje 1,5 proc. otrzymanej dotacji z budżetu państwa na świadczenie wychowawcze.

Jednak wraz z usunięciem kryterium dochodowego od lipca wskaźnik dotacji dla samorządów na obsługę 500 plus spadnie do 1,2 proc. do końca 2019 roku, a od 1 stycznia 2020 r. wyniesie do 0,85 proc. otrzymanej dotacji celowej. „Jednocześnie koszty obsługi programu zostaną zwiększone z 330 do 350 mln złotych rocznie” – wskazał portal.

Jakie problemy mogą pojawić się podczas rozpatrywania wniosków o nowe 500 plus?

– Można wskazać sprawy, gdzie na przykład dziecko pozostaje pod opieką opiekuna faktycznego, rodzice pracują za granicą czy są po rozwodzie, a dziecko pozostaje w opiece naprzemiennej – wskazał Michał Bochenek, prawnik, ekspert ds. pomocy społecznej, cytowany przez Prawo.pl.

Natomiast Sylwia Witkowska, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bełchatowie, obawia się długich oczekiwań na informacje zwrotne przy weryfikacji świadczeniobiorców oraz awarii systemu informatycznego.

Zobacz także

500 plus — zasady

Obecnie świadczenie jest przyznawane na drugie i kolejne dziecko. Na pierwsze jest wypłacane tylko po spełnieniu kryteriów dochodowych – 800 zł netto miesięcznie na osobę w rodzinie lub 1200 zł netto w rodzinie, której członkiem jest dziecko z niepełnosprawnością.

Po rozszerzeniu programu 500 plus będzie przysługiwać na wszystkie dzieci do 18 lat. Prawo do świadczenia będą miały również dzieci umieszczone w placówkach opiekuńczo-wychowawczych (do 18 lat).

Wnioski o przyznanie świadczenia na nowych zasadach, czyli bez kryterium dochodowego, będzie można składać w dwóch formach: w wersji papierowej – od 1 sierpnia 2019 roku, a w wersji elektronicznej – od 1 lipca 2019 roku.

W przypadku złożenia wniosku w okresie lipiec-wrzesień 2019 r. świadczenie zostanie przyznane z wyrównaniem od 1 lipca 2019 r. Złożenie wniosku po 30 września 2019 r. oznaczać będzie przyznanie świadczenia od miesiąca złożenia wniosku, czyli bez wyrównania za miesiące minione, tj. lipiec i sierpień.

Znowelizowana ustawa wprowadza trzymiesięczny termin – liczony od dnia urodzenia dziecka – na złożenie wniosku o świadczenie wychowawcze na nowo narodzone dziecko. Złożenie wniosku w tym terminie będzie skutkowało przyznaniem tego świadczenia z wyrównaniem od dnia narodzin dziecka. Obecnie świadczenie 500 plus przysługuje – co do zasady – od miesiąca, w którym złożono wniosek.

Nowela umożliwi także przyznanie – z zachowaniem ciągłości – świadczenia wychowawczego drugiemu rodzicowi dziecka w razie śmierci rodzica, któremu świadczenie zostało przyznane na dany okres, lub który zmarł przed rozpatrzeniem wniosku. Obecnie w takiej sytuacji drugi rodzic musi złożyć „swój” wniosek o świadczenie.

Z danych Centrum Informacyjnego Rządu wynika, że od 1 kwietnia 2016 r., czyli od momentu uruchomienia programu, przeznaczono na niego ok. 70 mld zł (stan na marzec 2019 r.).

Obecnie z programu korzysta ponad 3,6 mln dzieci, czyli 52 proc. wszystkich dzieci do 18. roku życia. Szacuje się, że po rozszerzeniu programu skorzysta z niego 6,8 mln dzieci. Po zmianach w 2019 r. na program trzeba będzie przeznaczyć ok. 31 mld zł, a w 2020 r. – ok. 41 mld zł.

Zobacz także

RadioZET.pl/Grażyna Wiatr/Prawo.pl/PAP