Zamknij

Premier zapowiada reformę 500 plus. Jakie zmiany wprowadzi Nowy Ład?

13.05.2021 13:46
Premier o zmianach w 500 plus
fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Premier Mateusz Morawiecki podczas międzynarodowej konferencji  Grupy Wyszehradzkiej pod hasłem „Coalition Pro Familia” zapowiedział rozszerzenie programu 500 plus. Co może się zmienić?

500 plus w nowym wydaniu będzie stanowiło część Nowego Ładu. Prawo i Sprawiedliwość ogłosi swój nowy program w sobotę 15 maja – przypomniał premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu podczas konferencji V4 mówił o zmianach w 500 plus, pokusił się także o kilka własnych przemyśleń dotyczących roli rodzin w społeczeństwie.

Premier chwali 500 plus i uderza w opozycję

W czwartek 13 maja premier wziął udział w otwarciu międzynarodowej konferencji V4 "Coalition Pro Familia". Podczas swojego wystąpienia Morawiecki podkreślał rolę rodziny w życiu społecznym i przypominał o działaniach podejmowanych przez rząd na rzecz rodzin.

- Społeczeństwa bez rodzin byłyby tym, czym cywilizacja bez kultury, religia bez wiary czy matematyka bez liczb. Rodzina to podstawowa komórka społeczna. Tam rodzi się poczucie stabilności, miłości i bezpieczeństwa. W ramach V4 będziemy wzmacniać rolę rodziny w życiu społecznym – mówił premier.

Nie obeszło się także bez krytyki poprzedników u władzy. Jak wskazał premier „rodzina była potraktowana po macoszemu”.

- To nie przypadek, że w 2015 roku zmieniliśmy nazwę resortu pracy i polityki społecznej na Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (obecnie Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej – przyp.red) – mówił Morawiecki.

System wsparcia rodzin był dziurawy jak durszlak, PiS to naprawił i wprowadził 500 plus. Rozszerzenie tego programu, w sobotę 15 maja przedstawimy podczas konwencji i prezentacji Nowego Ładu 

Mateusz Morawiecki

Premier podkreślił, że do tej pory do rodzin w ramach 500 plus trafiło ponad 140 mld złotych. Szef rządu niejako przy okazji podkreślił, że to „mniej więcej taka kwota, jaką poprzedni rząd zaprzepaścił likwidując OFE”.

Bezdzietna para to nie rodzina?

- Na Zachodzie promowany był niewłaściwy model rodziny, choć trudno to nazwać rodziną – mówił Morawiecki. Premier odniósł się do modelu o nazwie DINK (dual/double income, no kids), co można przetłumaczyć jako „podwójny dochód, bez dzieci”. W tym modelu małżeństwo lub związek świadomie rezygnuje z potomstwa na rzecz pracy zawodowej. Zdaniem premiera taki model rodziny (choć sam Morawiecki tego słowa w omawianym przypadku unika) rodzi problemy społeczne.

-Tacy ludzie są samotni, a my walczymy z samotnością. Wspieramy nie tylko dzieci, ale i wsparcie więzi i relacji. W rodzinach rodzi się podstawowy mechanizm empatii – podsumował premier.

Nowy Ład i waloryzacja 500 plus. Co może się zmienić?

Nie jest tajemnicą, że świadczenie 500 plus przy rosnącej inflacji traci na wartości. Ustawa wprowadzająca 500 plus przewiduje, że w razie wzrostu inflacji rząd może dostosować kwotę świadczenia do rosnących cen w sklepach. Do tej pory PiS nie zdecydował się skorzystać z narzędzia, które sam wprowadził. Efekt? Inflacja rośnie, a wartość 500 plus maleje. Za taką kwotę zrobimy dziś znacznie skromniejsze zakupy, niż na początku tego programu w 2016 roku.

„Nowy Ład” ma to zmienić. „Gazeta Wyborcza” podała, że w programie PiS najprawdopodobniej pojawią się propozycje związane z waloryzacją świadczenia. 500 plus miałoby wzrosnąć począwszy od 2023 roku, tuż przed wyborami parlamentarnymi. Są dwa pomysły na podwyżkę: wzrost kwoty świadczenia zależny od wskaźnika inflacji lub waloryzacja kwotowa w oparciu o stałą stawkę.

RadioZET.pl/PAP