Zamknij

500 plus kompletnym fiaskiem. Program do zamknięcia?

28.09.2020 16:48
dziecko 500 plus
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

500 plus miało odwrócić spadek dzietności. Po 4 latach funkcjonowania świadczenia są twarde dowody na to, że zakładany cel nie został osiągnięty. W lipcu 2020 roku urodziło się najmniej dzieci od 2005 roku.

500 plus to sztandarowy program rządu, mający na celu poprawę sytuacji demograficznej Polski. Nasze społeczeństwo ustawicznie się starzeje i rośnie liczba emerytów, których świadczenia finansowane są z podatków pobieranych od coraz mniejszej grupy pracujących.

Pomoc rządy w postaci pieniędzy wypłacanych rodzicom dzieci miały doprowadzić do wzrostu liczby urodzin. Dane zgromadzone od 2016 roku pokazują jednak, że wprowadzenie 500 plus nie przyczyniło się w żaden sposób do zażegnania kryzysu demograficznego.

500 plus nie stymuluje dzietności. Program do zmiany lub zakończenia?

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w lipcu 2020 roku urodziło się o 4000 dzieci mniej, niż rok wcześniej. Różnica pomiędzy danymi rzeczywistymi a założonymi w ustawie 500 plus zaczyna już być ogromny.

Wprowadzenie programu 500 plus przyniosło krótkie odwrócenie trendu, jednak sytuacja szybko wróciła do normy. Objęcie świadczeniem wszystkich dzieci nie miało już praktycznie żadnego wpływu na demografię.

Po nieznacznym wzroście tych urodzeń w 2016 roku (o 1 procent) nastąpił powrót do tendencji spadkowej obserwowanej od 2010 roku, a udział urodzeń pierwszego dziecka zmniejszył się z 48,7 procent w 2010 roku do 42,9 procent w 2017 roku. Z tego widać, że 500 plus to nie jest rozwiązanie, które zachęca do rodzicielstwa.

prof. Irena E. Kotowska

Rządzący zdają sobie z tego sprawę, dlatego też zamówili badania mające wyjaśnić, dlaczego 500 plus nie wpływa na zwiększenie dzietności.

Zobacz także

Jako najczęstsze przyczyny wstrzymywania się od posiadania dzieci Polacy jeszcze przed wprowadzeniem 500 plus podawali przede wszystkim niewystarczające warunki materialne, brak pracy, niepewność zatrudnienia, złe warunki mieszkaniowe, niepewność przyszłości i trudność w godzeniu pracy i rodzicielstwa. Jak widać, rozwiązanie jednej ze wskazanych kwestii nie rozwiązało problemu.

Zagłosuj

500 plus nie działa. Program powinien być zamknięty?

Liczba głosów:

RadioZET.pl/Money.pl