Zamknij

Duda o 500 plus: to nie rozdawnictwo, a koło napędowe gospodarki

02.06.2020 19:21
500 plus kołem napędowym gospodarki? Duda: to nie rozdawnictwo
fot. PAP/Leszek Szymański

Czy w dobie pandemii wypłata trzynastek i 500 plus będzie kontynuowana? Prezydent Andrzej Duda zapewnił o woli utrzymania programów społecznych nazywając je kołem napędowym gospodarki.

 Prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z wyborcami w Troszynie mówił o roli programów społecznych w gospodarce. Polityk zapewnił o woli utrzymania programów społecznych typu 500 plus,  dobry start oraz 13. emerytura.

Jak przekonywał Duda „te pieniądze wracają natychmiast do gospodarki, wspomagają naszą gospodarkę, są dla niej kołem napędowym”.

500 plus kołem napędowym gospodarki

Andrzej Duda powtórzył wielokrotnie formułowane już zapewnienia o woli kontynuacji takich programów społecznych, jak 500 plus, "Dobry start" czy wypłata 13-tej emerytury, nawet w dobie pandemii koronawirusa i szukania oszczędności.  

Jeżeli ktoś takie wsparcie nazywa rozdawnictwem, to ja mówię: zadaj sobie człowieku pytanie gdzie idą te pieniądze. One są w absolutnej większości wypłacane ludziom, którzy natychmiast idą i realizują za te pieniądze swoje potrzeby, kupując w sklepach tu, w naszym kraju 

– mówił Andrzej Duda

Prezydent podkreślił, że pieniądze wypłacane w ramach programów społecznych wracają do gospodarki, wspomagają ją i są „kołem napędowym”. - To są miliardy rocznie wpłacane do polskiej gospodarki. To jest przyczynianie się polskiego państwa, poprzez polską rodzinę, do rozwoju polskiej gospodarki - podkreślił Duda.

Ile kosztują programy społeczne? W ustawie budżetowej na 2020 rok ich koszt wyodrębniony jest jako rezerwa celowa. 

  • Dobry start: 1,4 mld złotych
  • 500 plus: 38,9 mld złotych
  • Emerytura plus: 11,75 mld złotych

RadioZET.pl/PAP