Zamknij

500 plus. Jak szybciej dostać pieniądze? Mamy odpowiedź resortu

05.07.2019 09:46
500 plus na pierwsze dziecko 2019. Harmonogram wypłat. Jak szybciej dostać pieniądze? Wnioski
fot. Lukasz Pawel Szczepanski/Shutterstock (ilustracyjne)

To nie sposób złożenia wniosku, ale miesiąc jego wysłania decyduje o szybkości wypłaty 500 plus – poinformowało portal RadioZET.pl Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

500 plus w nowej formule jest wypłacane od 1 lipca. W ciągu pierwszych dni przez internet złożono ponad 1,3 mln wniosków.

Dokumenty o wypłatę świadczenia online można składać przez bankowość internetową, system Emp@tia oraz Platformę Usług Elektronicznych ZUS.

Zobacz także

500 plus — harmonogram wypłat

Zapytaliśmy Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS), czy od wyboru sposobu złożenia wniosku uzależniona jest szybkość wypłaty świadczenia.

Informujemy, że wybór danej platformy do składania wniosków w programie Rodzina 500 plus i Dobry Start nie wpływa na czas ich realizacji. Kiedy zostaną wypłacone pierwsze pieniądze na nowych zasadach zależy od miesiąca, w którym zostanie złożony wniosek” – odpowiedział resort.

Kiedy będą wypłacane świadczenia 500 plus? Ministerstwo Rodziny przesłało następujący porządek przelewów:

  • Złożenie wniosku w okresie lipiec – sierpień 2019 roku oznacza, że świadczenie, z wyrównaniem od lipca, zostanie wypłacone najpóźniej do dnia 31 października 2019 roku,
  • Złożenie wniosku we wrześniu 2019 roku oznacza, że świadczenie, z wyrównaniem od lipca, zostanie wypłacone najpóźniej do dnia 30 listopada 2019 roku,
  • Złożenie wniosku w październiku 2019 roku oznacza, że świadczenie, z wyrównaniem jedynie od października, zostanie wypłacone najpóźniej do dnia 31 grudnia 2019 roku,
  • Złożenie wniosku w listopadzie 2019 roku oznacza, że świadczenie, z wyrównaniem jedynie od listopada, zostanie wypłacone najpóźniej do dnia 31 stycznia 2020 roku,
  • Złożenie wniosku w okresie od 1 grudnia 2019 roku do 31 stycznia 2020 roku oznacza, że świadczenie, z wyrównaniem jedynie od miesiąca złożenia wniosku, zostanie wypłacone najpóźniej do dnia 29 lutego 2020 roku.

„Dane dotyczące wypłat resort będzie posiadał w drugim tygodniu lipca” – podało MRPiPS.

Zobacz także

500 plus — zasady

Dzięki wprowadzonym  zmianom od 1 lipca 2019 roku świadczenie wychowawcze przysługuje na wszystkie dzieci do 18. roku życia, bez względu na dochody uzyskiwane przez rodzinę. Finansowe wsparcie trafi w sumie do 6,8 mln dzieci.

Wśród innych zmian usunięto również wymóg ustalenia alimentów i objęto świadczeniem dzieci z placówek opiekuńczo-wychowawczych. Od lipca istnieje również szczególny, 3-miesięczny termin, liczony od dnia urodzenia dziecka, na złożenie wniosku o świadczenie wychowawcze na nowo narodzone dziecko.

Wprowadzono rozwiązanie pozwalające na przyznaniu, z zachowaniem ciągłości, świadczenia wychowawczego drugiemu z rodziców dziecka w przypadku śmierci rodzica, któremu świadczenie zostało przyznane na dany okres lub który zmarł przed rozpatrzeniem złożonego wniosku.

W roku tym roku program Rodzina 500 plus będzie kosztował dodatkowe 9,6 mld zł. W kolejnych latach dodatkowy koszt finansowania programu bez kryterium dochodowego wyniesie ok. 20 mld zł.

W sumie będzie to 41 mld zł rocznie.

Zobacz także

RadioZET.pl