Zamknij

500 plus i pensja minimalna. Co Polacy wiedzą na ten temat?

03.10.2019 16:01
Co Polacy wiedzą o 500 plus i pensji minimalnej
fot. Shutterstock/ BABAROGA (ilustracyjne)

Skąd rząd bierze pieniądze na wypłatę 500 plus? Jakie następstwa przyniesie podwyżka płacy minimalnej? Świadomość ekonomiczna Polaków wzrasta, co odzwierciedlają badania.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Co zdaniem Polaków zrobią przedsiębiorcy, gdy zostaną zmuszeni podnieść minimalne pensje? Autorzy raportu badającego wiedzę ekonomiczną Polaków pytali o finansowanie 500 plus i wpływ płacy minimalnej na rynek pracy. Jak wynika z danych poratlu ciekaweliczby.pl, głównymi konsekwencjami wyższych pensji będzie wzrost cen, zwolnienia i rozwój „szerej strefy” – twierdzą ankietowani.

Zwolennicy Koalicji Obywatelskiej są zdania, że podwyżka pensji minimalnej wiąże się z podwyżkami towarów i usług na rynku. Według wyborców lewicy, najbardziej prawdopodobnym scenariuszem są zwolnienia. Część ankietowanych jest zdania, że nie będzie to miało znaczącego wpływu na rynek pracy.

Wiedza ekonomiczna Polaków
fot. ciekaweliczby.pl

Zobacz także

Autorzy badania wskazują, że Polacy są bardziej świadomi na temat źródeł finansowania kluczowego programu rządu – 500 plus. 44 procent badanych wskazało, że program finansowany jest z podatków. 16 procent ankietowanych nie jest pewna odpowiedzi.

Jak czytamy na portalu ciekaweliczby.pl, odsetek niezdecydowanych w ankiecie zmniejszył się. W ubiegłorocznym badaniu 22 procent ankietowanych wskazało przy pytaniu o finansowanie 500 plus odpowiedź „nie wiem”. Jednocześnie z 38 procent do 44 procent wzrósł odsetek osób mających świadomość, że program ten jest finansowany z ich podatków.

Zobacz także

Wyniki badania pokazują, że w elektoracie Prawa i Sprawiedliwości jest najwięcej osób, które deklarują brak wiedzy na temat źródła finansowania „500 plus” (16 procent). Wśród wyborców Koalicji Obywatelskiej odsetek takich odpowiedzi wynosi 4 procent, a wśród Lewicy – 1 procent.

Badanie pokazuje, że świadomość ekonomiczna Polaków nieznacznie wzrosła w ciągu ostatnich dwóch lat. Wynika to między innymi z nagłaśniania przez polityków i media tematów gospodarczych w kampanii wyborczej. Może to sprawić, że ludzie nie będą tak łatwo ulegali populistycznym obietnicom wiedząc, że w konsekwencji to oni będą musieli zapłacić za ich realizację z własnych pieniędzy

– mówi Alicja Defratyka, autorka projektu ciekaweliczby.pl.

 RadioZET.pl/ciekaweliczby.pl