Zamknij

500 plus i emerytury tylko dla głosujących na PiS? Partia zdradziła zamiary

19.07.2021 15:37
Elżbieta Witek
fot. NewsLubuski/East News

Nie zgadzacie się z rządem PiS, to przestańcie przechodzić na emeryturę i pobierać 500 plus – tak marszałek Sejmu Elżbieta Witek zareagowała na krytykę obywateli zarzucających politykom łamanie prawa i konstytucji. Czy to gafa wynikająca z wzburzenia i emocji, czy też Witek zdradziła plany PiS? Światło na sprawę rzucił Radosław Fogiel, zastępca rzecznika Prawa i Sprawiedliwości.

500 plus tylko dla osób, które głosowały na PiS – taką sugestię wyczytano ze słów Elżbiety Witek, która obywatelom krytykującym działania rządu zaczęła wypominać, że „biorą pieniądze i narzekają”, sugerując przy tym, że środki na świadczenia pochodzą „od rządu”.

Obóz rządzący pokazał już, że pieniądze pochodzące z podatków płaconych przez Polaków o różnych poglądach politycznych, także pozostających w opozycji do działań rządu, przekazuje głównie obywatelom, którzy popierają PiS. Dobitnie pokazuje to raport dotyczące podziału miliardów złotych z Rządowego Funduszu Inicjatyw Lokalnych. Gminy rządzone przez PiS dostawały nawet 10 razy więcej, niż samorządy w których działały osoby związane z opozycją. Czy takie same zasady będą działać przy 500 plus, 300 plus i emeryturach?

500 plus tylko dla głosujących na PiS? Fogiel tłumaczy słowa Witek

Słowa marszałek Sejmu wywołały wielkie poruszenie wśród Polaków. Wskazywano, że Witek błędnie informuje o tym, że pieniądze z których wypłacane są świadczenia pochodzą od rządu, a nie z podatków zebranych wśród Polaków.

Dr Sławomir Dudek z FOR powiedział wprost o „korupcji politycznej”, sugerując, że słowa wypowiedziane przez wysoko postawionego polityka PiS mają służyć „przekupywaniu wyborców”, a nie rozwojowi kraju.

Wcześniej ekonomiści alarmowali, że w Polskim Ładzie PiS chce obniżyć podatki swojemu elektoratowi, a podnieść obciążenia dla grup społecznych, które głosują na przeciwników politycznych rządu. 

Jestem ciekawa, czy któryś z nich nie korzysta z emerytury w wieku 60, 65, a może ktoś nie bierze 500 plus, albo może zrezygnował z 300 plus, albo z darmowych leków dla seniorów. No nie, proszę państwa, biorą, bo jak mówią, że dają, to się bierze.- A ja myślę, że warto by się było unieść honorem i od tego „wrednego” rządu PiS-u tego nie brać. A bierzecie, bierzecie. Bez żadnych skrupułów bierzecie i narzekacie. Proszę państwa, to jest mało honorowe, bo jakbym się nie zgadzała z decyzjami rządu, to nigdy od takiego rządu nic bym nie wzięła.

Elżbieta Witek

O konsekwencje słów wypowiedzianych przez marszałka Sejmu podczas promowania Polskiego Ładu został zapytany w programie „Tłit” Radosław Fogiel, wicerzecznik PiS. Określił je jako „sformułowanie wiecowe” i nie ma Witek nic do zarzucenia. Zarzuty o chęci wypłacania świadczeń społecznych tylko zwolennikom PiS Fogiel określił przy tym jako „absurdalne”, konkretnego dementi jednak nie złożył.

To absurdalne, żeby ktoś zamierzał ograniczać dostęp do świadczeń społecznych, a takie głosy pojawiły się po tej wypowiedzi. Wszyscy wiemy, skąd biorą się pieniądze w budżecie, jak działają daniny, podatki. To był pewien skrót myślowy, który padł na wiecu. Oczywiście, zawsze możemy łapać się za słówka.

Radosław Fogiel

Wicerzecznik PiS nie zaprzeczył, że obóz rządzący może planować wprowadzenie wypłat 500 plus tylko dla głosujących na obóz rządzący. Nazwanie pomysłu „absurdalnym” nie jest równoznaczne ze stwierdzeniem, że nie dojdzie do wprowadzenia takiego ograniczenia.

Wymijające jest także oznajmienie, że „wszyscy wiemy, skąd biorą się pieniądze w budżecie”. Z przeprowadzonego w 2017 roku badania dla serwisu ciekaweliczby.pl wynika, że 21 procent Polaków nie ma żadnej wiedzy na temat tego, skąd biorą się pieniądze wydawane przez rząd. Dalsze 12 procent uważa, że środki pochodzą od rządu, a nie z podatków nakładanych na Polaków. Takie przekonanie ma 25 procent wyborców PiS.

RadioZET.pl/Wirtualna Polska/ciekaweliczby.pl