Zamknij

500 plus gwarantem wygranej PiS? Badanie: przybyło nawet 700 tys. wyborców

17.01.2022 17:01
500 plus a wyniki wyborów
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Bez 500 plus Prawo i Sprawiedliwość nie zdobyłoby przychylności wyborców w 2019 roku – wynika z analizy IBS. Jej autorzy wykazali zależność między świadczeniem a wynikami wyborów.

500 plus to program, który sprawił, że Prawo i Sprawiedliwość wygrało wybory parlamentarne – potwierdza w swoich statystykach Instytut Badań Strukturalnych.

W opracowaniu „Wpływ programu Rodzina 500+ na wyniki wyborów w Polsce”, na które powołuje się portal 300gospodarka.pl wynika, że bez tego świadczenia, szanse na wygraną byłyby marne.  

500 plus gwarantem wygranych wyborów. Są wyniki badań

500 plus, które początkowo przysługiwało jedynie na pierwsze dziecko w rodzinie, nie przyczyniło się do gwałtownej poprawy wskaźników demograficznych. Rozszerzenie programu także nie spowodowało znaczącego wzrostu dzietności, ale za to pomogło partii rządzącej budować kapitał polityczny i obciążać budżet.

Przypomnijmy, że każdego roku z budżetu na wypłatę 500 plus ucieka 40 mld złotych. Jest to jednak koszt, na który zgodzili się pomysłodawcy tego projektu, który jak się okazuje, stał się gwarantem wygranych wyborów.

Instytut Badań Strukturalnych dowodzi, że wprowadzenie 500 plus spowodowało znaczący wzrost odsetka populacji (procent wyborców uprawnionych do głosowania) głosującego w wyborach parlamentarnych na PiS w okresie między 2011 a 2019.

„Przyrost to średnio 2,7 punktu procentowego, co stanowi niemal jedną piątą poszerzenia poparcia dla PiS w tym okresie. Nasze wyniki pokazują, że sama obietnica wprowadzenia świadczenia wychowawczego (w roku 2014 i w kampanii wyborczej 2015) nie spowodowała istotnego wzrostu poparcia dla PiS w wyborach parlamentarnych w roku 2015. Dopiero faktyczne spełnienie tej obietnicy począwszy od roku 2016 doprowadziło do wzrostu sympatii dla PiS w wyborach parlamentarnych w roku 2019” – czytamy w analizie.

Poparcie dla PiS w tym okresie nie wzrosło jednak kosztem „odebrania” wyborców innym partiom, ale w dużej mierze była to konsekwencja zachęcenia niezdecydowanych do głosowania na partię rządzącą właśnie za sprawą 500 plus. Taką tezę, jak podaje IBS, potwierdza wzrost frekwencji wyborczej w omawianym okresie. Instytut podał także, że od 2015 roku poparcie dla PiS rosło głównie na wsiach, w mniejszych gminach.

Może to oznaczać, że program Rodzina 500+ wpłynął na wyniki wyborów w 2019 r. głównie przez poprawę sytuacji finansowej rodzin – w biedniejszych gminach poprawa ta była większa i stąd efekt wyborczy jest silniejszy 

IBS

Autorzy raportu piszą o zjawisku klientelizmu, czyli poparcia udzielonego wyłącznie w zamian za korzyści finansowe. Jak jednak stwierdzono w raporcie, nie był to jedyny mechanizm tłumaczący wzrost poparcia dla partii rządzącej. Co zatem przesądziło o wygranej PiS?

„Poczucie wdzięczności za pomoc finansową lub głębsza identyfikacja z partią, która zwiększyła dochody znacznej części gospodarstw domowych. Dzięki wprowadzeniu programu Rodzina 500+ PiS uzyskał od 500 tys. do 700 tys. dodatkowych głosów w wyborach do Sejmu w 2019 r. Gdyby PiS nie wprowadził świadczenia wychowawczego, objąłby 225-227 mandatów w Sejmie i musiał szukać partnerów koalicyjnych w parlamencie” – podsumowano.

RadioZET.pl