Zamknij

500 plus. Minister Maląg apeluje o wypłaty przed Świętami

12.12.2019 17:19
500 plus grudzień 2019. Minister Marlena Maląg apeluje o szybsze wypłaty
fot. lusia599/Shutterstock (ilustracyjne)

Czy świadczenie z programu Rodzina 500 plus trafi do Polaków przed Bożym Narodzeniem? Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg zaapelowała do wojewodów i samorządowców o sprawną wypłatę pieniędzy przed Świętami.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

500 plus od lipca tego roku wypłacane jest również na pierwsze dziecko. Z uwagi na większą liczbę rodzin do obsłużenia z rządowego programu, niektórzy Polacy obawiają się czy otrzymają świadczenie przed Bożym Narodzeniem. 

Według szacunków ministerstwa rodziny po rozszerzeniu formuły programu Rodzina 500 plus, ze wsparcia może skorzystać około 6,8 mln dzieci. Ze specjalnym apelem do samorządów i wojewodów zwróciła się minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.  

List od minister Maląg

Zobacz także

Dla znacznej grupy polskich rodzin świadczenia z różnych systemów wsparcia materialnego, w szczególności programu Rodzina 500 plus, ale też świadczeń rodzinnych czy świadczeń z funduszu alimentacyjnego, stanowią ważną, a czasami główną, pozycję domowego budżetu

Marlena Maląg

Maląg zaapelowała w nim o jak najszybsze przekazanie przez wojewodów samorządom środków na wypłaty przez nie w grudniu należnych świadczeń, tak, aby środki te mogły trafić do rodzin przed Bożym Narodzeniem.

Proszę również o bieżące monitorowanie stanu realizacji wypłat przez samorządy należnych świadczeń w grudniu, a także o szybkie interweniowanie na wszelkie pojawiające się sygnały o zagrożeniu otrzymania tych świadczeń przed świętami przez osoby do nich uprawnione. Poza tym każdy z nas pragnie, aby święta Bożego Narodzenia były wyjątkowe, dołóżmy zatem wszelkich starań by takie właśnie były

Marlena Maląg

Zobacz także

Będą problemy z wypłatą 500 plus?

O tym, że mogą być problemy z terminowym wypłacaniem 500 plus przed Świętami, sygnalizowali m.in. urzędnicy z Pomorskiego.

Jak ujawnił reporter Radia ZET Maciej Bąk, pracownicy Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego wysłali do m.in. resortu rodziny pismo. Chodzi o Wydział Koordynacji Świadczeń, obsługujący program 500 plus dla mieszkańców Pomorza pracujących za granicą. 

Wskazali, że z powodu konfliktu z dyrekcją wydziału, blokowanie awansów, zbyt wolne podpisywanie decyzji przez kierownictwo, czy wynoszenie dokumentów do domu. 

"Odnosi się wrażenie, że wszystkie te działania mają na celu sabotowanie całego programu 500 plus w województwie pomorskim, bowiem od czasu nastania obecnej dyrekcji, odnotowuje się wyłącznie spadki w statystykach ogólnopolskich" - czytamy w piśmie, do którego dotarło Radio ZET.

Opóźnienia w wypłacie 500 plus? Urzędnicy sabotują program

RadioZET.pl/PAP