Zamknij

Urzędnicy mogą stracić pracę. Wszystko przez reformę 500 plus

03.08.2021 09:33
Przez reformę 500 plus urzędnicy mogą stracić pracę
fot. Anna Golaszewska/East News

Urzędnicy samorządowi pozostaną bez pracy? Wiceminister rodziny i polityki społecznej Barbara Socha przyznaje, że reforma 500 plus wymusi „zmiany kadrowe”.

500 plus nie będzie już zmartwieniem pracowników samorządowych. Urzędnicy z Ośrodków Pomocy Społecznej  przekażą obsługę 500 plus zatrudnionym  w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.

Nie jest dobra zmiana ani dla jednych, ani drugich. Lista obowiązków już przemęczonych pracowników ZUS wydłuża się przy niezmienionych pensjach, a samorządowcy obawiają się zwolnień. Z odpowiedzi resortu rodziny i polityki społecznej na pytanie poselskie wynika, że obawy te nie są bezpodstawne.

Urzędnicy obawiają się zwolnień. Wszystko przez zmiany w 500 plus

Posłanka Joanna Senyszyn zwróciła się z pytaniem o dalsze losy urzędników samorządowych do resortu rodziny i polityki społecznej. Samorządowcy dotąd zajmowali się przyjmowaniem wniosków o 300 plus i 500 plus. Obsługa tego pierwszego świadczenia już trafiła do ZUS-u. Od 1 stycznia 2022 roku Zakład zajmie się także programem Rodzina 500 plus.

Zapowiadane przeniesienie obsługi programów Rodzina 500 plus oraz Dobry Start z samorządów do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych stawia w bardzo trudnej sytuacji kilkanaście tysięcy pracowników samorządowych, zajmujących się obsługą tych programów w całej Polsce. Pracownicy samorządów obawiają się masowych zwolnień, które będą szczególnie dotkliwe w obecnej sytuacji gospodarczej. Otrzymuję w tej sprawie liczne prośby o interwencję 

Joanna Senyszyn

O możliwych zwolnieniach piszą także związki zawodowe. Związkowa Alternatywa w liście do minister Marleny Maląg napisała: „Protestujemy przeciwko przeniesieniu obsługi programu Rodzina 500 plus z Ośrodków Pomocy Społecznej na Zakład Ubezpieczeń Społecznych! W wyniku tej zmiany doszłoby do masowych zwolnień pracowników OPS-ów, a pracownicy ZUS dostaliby nowe obowiązki bez dodatkowych środków”.

Zdaniem związkowców bez pracy pozostać może nawet 11 tys. pracowników samorządowych. W związku z ryzykiem redukcji zatrudnienia w urzędach posłanka Joanna Senyszyn zapytała wiceminister rodziny Barbarę Sochę o to, ilu pracowników samorządowych dziś zajmuje się obsługą tych świadczeń i czy ich miejsca pracy są zabezpieczone.

Przedstawicielka resortu przypomniała, że od 1 stycznia 2022 roku, co do zasady ZUS zajmie się obsługą 500 plus, ale dla samorządowców pracy nie zabraknie, przynajmniej przez jakiś czas.

 „Sprawy dotyczące prawa do świadczenia wychowawczego za okresy sprzed 1 stycznia 2022 r. nadal będą realizowane, do zakończenia postępowania, przez dotychczasowe organy. Organy te będą również kontynuować wypłacanie świadczeń wychowawczych przyznanych przed 1 stycznia 2022 r. do końca okresu, na jaki zostały przyznane, tj. do 31 maja 2022 r.”- czytamy w odpowiedzi resortu rodziny.

W praktyce zatem pełne przeniesienie obowiązków związanych z obsługą świadczeń z OPS-ów do ZUS nastąpiłoby 1 czerwca 2022 roku. Po tym okresie rząd „odciąży” 2500 gmin i przekaże w pełni obowiązek obsługi 500 plus urzędnikom ZUS-u. Cel? „Optymalizacja procesu obsługi świadczenia” i cięcie kosztów. Taka zmiana, jak zapowiada Barbara Socha, spowoduje to redukcję kosztów obsługi o około 3,1 mld zł w latach 2022–2032.

Wiceminister odniosła się także do kwestii zwolnień. Socha wskazuje, że „konsekwencją zakończenia przez gminy i powiaty w 2022 r. realizacji programu Rodzina 500 plus, będzie konieczność dokonania w gminach i powiatach odpowiednich zmian organizacyjno-kadrowych”. Innymi słowy, zwolnienia nie są wykluczone. Jak dodaje Barbara Socha, decydentem w tej sprawie będą samorządy.

Źródło: Odpowiedź na zapytanie nr 3711 w sprawie sytuacji pracowników zajmujących się obsługą programu "Rodzina 500 plus" w związku z przeniesieniem obsługi programu do ZUS.

RadioZET.pl