Zamknij

Będą zmiany w 500 plus? Maląg o nowej strategii demograficznej

09.09.2020 11:11
Maląg o nowej strategii demograficznej
fot. Wojciech Strozyk/REPORTER/East News

500 plus nie spełnia oczekiwań rządzących? Resort rodziny obmyśla nowy plan, by skłonić Polki do rodzenia dzieci.

500 plus miało pomóc polskim rodzinom, ale także poprawić wskaźniki demograficzne. O skuteczności tego programu, a także o nowej strategii demograficznej mówiła w Karpaczu Marlena Maląg, szefowa resortu pracy.

Minister Rodziny Pracy i Polityki Społecznej wskazała, że już w październiku pojawią się nowe odsłony strategii demograficznej.

500 plus nie wystarczy? Nowe pomysły PiS na dzietność

O nowym planie na zwiększenie dzietności zrobiło się głośno po deklaracji wiceminister Małgorzaty Sochy w rozmowie z PAP. Pełnomocniczka rządu ds. polityki demograficznej wskazała wówczas, że PiS musi opracować nową strategię w tym obszarze.

- Strategia demograficzna merytorycznie jest już gotowa, trwają ostatnie szlify. W dokumencie zidentyfikowaliśmy 10 kluczowych obszarów, w ramach których działania rządu czy samorządów mają wpływ na dzietność. Są tam zarówno obszary związane z ekonomią, transfery do rodzin, czy kwestie związane z organizacją opieki nad dziećmi i godzeniem życia zawodowego z wychowywaniem dzieci - mówiła Socha.

W rozmowie z PAP Socha przyznała, że od początku lat 90. dzietność w Polsce spada, zaś ostatnie dekady nazwała „zimą demograficzną”.

Zobacz także

Współczynnik dzietności wynosi dziś 1,4. Tzw. zastępowalność pokoleń możliwa jest przy wskaźniku na minimalnym poziomie 2,1. Socha uważa jednak, że „nigdzie w Europie nie ma takiego wskaźnika”.

W jaki sposób rząd będzie chciał poprawić statystyki? Marlena Maląg podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu zwróciła uwagę, że obecnie Rada Rodziny jak i eksperci oraz pełnomocnik rządu ds. demografii Barbara Socha pracują nad "wielką strategią demograficzną".

- Myślę, że październik będzie tym miesiącem, gdzie pojawią się pierwsze odsłony strategii demograficznej - mówiła szefowa MRPiPS.

RadioZET.pl/PAP