Zamknij

500 plus do likwidacji? Rafalska: „Donald Tusk nienawidzi tego programu”. Jak jest naprawdę?

06.08.2021 11:42
500 plus do likwidacji? Donald Tusk nienawidzi tego programu
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER/EastNews

Europosłanka Elżbieta Rafalska, która była wcześniej ministrem rodziny, powiedziała, że Donald Tusk nienawidzi programu Rodzina 500 plus i chętnie by go zlikwidował. Jaka jest opinia lidera PO o tym świadczeniu?

500 plus to jeden z najważniejszych programów społecznych partii rządzącej. Wprowadzenie go sprawiło, że na każde dziecko w kraju rząd przekazuje 500 zł miesięcznie bez względu na status finansowy rodziców.

Dla wielu rodzin taki zastrzyk gotówki na utrzymanie podopiecznego to duże wsparcie. Z tego powodu informacje, że program mógłby zostać zniesiony lub zawieszony budzą sporo emocji. Na przełomie lipca i sierpnia 2021 pojawiła się informacja, że wypłata świadczeń może być zagrożona z powodu możliwego strajku pracowników ZUS. Teraz europosłanka Elżbieta Rafalska mówi, że gdyby Donald Tusk miał taką możliwość, zlikwidowałby program Rodzina 500 plus.

500 plus do likwidacji? „Donald Tusk nienawidzi tego programu”

Europosłanka Elżbieta Rafalska, która była ministrem rodziny powiedziała, że Donald Tusk nienawidzi programu 500 plus, bo został wprowadzony przez PiS.

Opinia Donalda Tuska o 500 plus jednoznacznie wskazuje, że zlikwidowałby ten program i nienawidzi go za pochodzenie, bo twórcą tego programu jest Prawo i Sprawiedliwość

Elżbieta Rafalska, europosłanka

Na jakiej podstawie europosłanka wypowiada się o podejściu Donalda Tuska do programu 500 plus? Lider PO pytany był o opinię podczas internetowej transmisji oraz w trakcie spotkania z mieszkańcami Nakła nad Notecią. Jego komentarze nie wzbudziły zaufania byłej minister rodziny.

Za 500 plus nie wykształcimy swojego dziecka. 500 plus nie pomoże matce znaleźć szybko atrakcyjnego miejsca pracy. Za 500 plus nie kupimy sobie fachowej, na wysokim poziomie opieki zdrowotnej. 500 plus to nie jest sposób na wychowanie dziecka na poziomie europejskim

Donald Tusk, lider PO

Elżbieta Rafalska sugeruje, że Donald Tusk zmienia zdanie na temat Programu 500 plus w zależności od tego z kim rozmawia. Na początku lipca były szef Rady Europejskiej powiedział, że Ewa Kopacz "miała już przygotowany projekt dość podobny do 500 plus z podobnymi skutkami, ale ona była w tym ostatnim roku porządkowania sytuacji po światowym kryzysie finansowym.”

Z kolei w czwartek (5 sierpnia 2021) podczas transmisji internetowej szef PO zapewniał, że szacunek do programu jest ważny: "wydaje mi się, że 500 plus dla wielu polskich rodzin jest ważnym wsparciem. Jeśli państwo coś obiecało, nie należy tego zabierać. Jeśli uda się wygrać wybory, powinniśmy to respektować".

Była minister rodziny uważa, że: „Donald Tusk wygłasza sprzeczne opinie w zależności od tego, do kogo mówi. Raz deklaruje, że niemal wymyślili program 500 plus, a dzisiaj całkowicie zakwestionował wartość tego ciągle wysokiego świadczenia, bo na poziomie powyżej 100 euro miesięcznie"

RadioZET.pl/PAP/Karolina Kropiwiec