Zamknij

500 plus dla niepełnosprawnych. Złożono już ponad 18 tys. wniosków

10.09.2019 08:37
500 plus dla osób niesamodzielnych. Złożono już ponad 18 tys. wniosków. Kryteria
fot. Pressmaster/Shutterstock (ilustracyjne)

W ciągu zaledwie tygodnia do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) złożono ponad 18 tys. wniosków o wypłatę 500 plus dla niepełnosprawnych. Jednak pierwsze świadczenia zostaną wypłacone dopiero w październiku. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

500 plus dla niepełnosprawnych, zgodnie z ustawą, ma być wypłacane od 1 października tego roku. 

Ze względu na duże zainteresowanie nowym świadczeniem ZUS na miesiąc przed rozpoczęciem programu udostępnił w internecie wnioski.

Tylko przez pierwszy tydzień, w którym ZUS udostępnił formularz, do Zakładu wpłynęło już 18,4 tys. wniosków. Ponad 60 proc. wniosków złożyły kobiety.

Zobacz także

Ogromne zainteresowanie

Większość wniosków jest składana na salach obsługi klientów, gdzie pomocą służą specjalni doradcy, którzy pomagają wypełnić wniosek i informują o warunkach, które należy spełnić, by otrzymać świadczenie.

– Liczba złożonych dokumentów potwierdza, że nasza decyzja o udostępnieniu formularza wniosku na miesiąc przed wejściem w życie przepisów o świadczeniu 500 plus dla osób niesamodzielnych była bardzo trafna i spełniła oczekiwania naszych klientów – powiedziała prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Jeżeli ktokolwiek ma problem z wypełnieniem wniosku lub choćby z samym zrozumieniem warunków niezbędnych do uzyskania świadczenia, zapraszam na nasze sale obsługi lub do kontaktu z centrum obsługi telefonicznej ZUS, gdzie działa specjalna linia obsługująca wyłącznie klientów w sprawach nowego świadczenia.

Prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS

Eksperci ZUS, dyżurujący na specjalnej linii dotyczącej świadczenia 500 plus dla osób niesamodzielnych, w centrum obsługi telefonicznej (tel. 22 560 16 00) odebrali już 9 tys. połączeń w sprawie nowego świadczenia.

Zobacz także

500 plus dla niepełnosprawnych – zasady

Zakład przypomina, że rozpatrywanie wniosków – zgodnie z przepisami ustawy – rozpocznie się 1 października, czyli w momencie, kiedy nowe przepisy wejdą w życie.

O świadczenie uzupełniające mogą wystąpić osoby, które ukończyły 18 lat i są niezdolne do samodzielnej egzystencji, a suma przysługujących im świadczeń z funduszy publicznych nie przekracza 1600 zł. Świadczenie będzie przysługiwać od miesiąca, w którym zostały spełnione warunki wymagane do jego przyznania, nie wcześniej niż od miesiąca, w którym zgłoszono wniosek.

W pierwszych dwóch miesiącach obowiązywania ustawy ZUS będzie miał nie 30, lecz 60 dni na rozpatrzenie wniosku i wydanie decyzji w sprawie świadczenia, licząc od dnia wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji.

Z szacunków Zakładu wynika, że od października tego roku do marca 2020 roku wnioski o nowe świadczenie może złożyć nawet ok. 850 tys. osób.

Spośród nich ok. 600 tys. osób będzie musiało przejść badanie przez lekarza orzecznika ZUS, który ustali ich niezdolność do samodzielnej egzystencji.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP